Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW zapłaciła w 2011 roku 2,8 mld zł podatków i opłat

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-01-2012 08:42
JSW zapłaciła w 2011 roku 2,8 mld zł podatków i opłat

Ta rekordowa kwota zapłacona przez naszą spółkę pokazuje dobitnie, że górnictwo jest takim samym płatnikiem podatków, jak inne sektory gospodarki - ocenia Jarosław Zagórowski.

Fot. mat. pras.

To ponad pół miliarda złotych więcej niż rok wcześniej. Gros tej kwoty trafiło do budżetu państwa oraz samorządów lokalnych.

Wydobywająca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa odprowadziła w 2011 roku rekordową kwotę prawie 2,8 miliarda złotych podatków i opłat.
Jest to o ponad pół miliarda złotych więcej niż rok wcześniej. Gros tej kwoty trafiło do budżetu państwa i lokalnych samorządów.

Spółka podsumowała swoje ubiegłoroczne zobowiązania wobec fiskusa, gmin i innych instytucji. W 2011 roku tytułem podatków i innych danin zapłacono prawie 2,8 miliarda złotych, a zatem o 685 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

- Ta rekordowa kwota zapłacona przez naszą spółkę pokazuje dobitnie, że górnictwo jest takim samym płatnikiem podatków, jak inne sektory gospodarki - ocenia Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Nie korzystamy z żadnych taryf ulgowych, jeśli chodzi o nasze zobowiązania podatkowe i inne opłaty. Wysokość podatków robi wrażenie, to bardzo znaczące kwoty, nawet na tak dużą grupę przemysłową, jak nasza. Istotne jest, że te pieniądze stymulują rozwój innych obszarów, pozwalają państwu realizować strategiczne cele i zaspokajać potrzeby społeczeństwa.

Z kasy JSW SA do budżetu państwa, za pośrednictwem urzędu skarbowego, trafiło w ubiegłym roku ponad 986 mln złotych podatku VAT - o 249 mln więcej niż w 2010 roku oraz 191,8 mln złotych podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto w 2011 roku spółka odprowadziła prawie 510,7 mln złotych podatku dochodowego od osób prawnych (o 219,2 mln więcej niż rok wcześniej) oraz 168 mln złotych wpłaty z zysku.

Część pieniędzy wpłaconych z tytułu podatków dochodowych trafia później drogą pośrednią do gmin i powiatów w ślad za pracownikami JSW.

Gminne budżety zasiliło także w ubiegłym roku niemal 87,8 mln złotych podatku od nieruchomości i środków transportowych, prawie 3 mln złotych opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, 5,8 mln podatku od czynności cywilnoprawnych i prawie 15,2 mln złotych opłaty eksploatacyjnej.

Pozostałe 10,1 mln złotych opłaty eksploatacyjnej spółka przekazała Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska.

Znaczącą pozycję kosztową stanowiły też w 2011 roku wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Było to 21,3 mln złotych. Kolejne 791 mln złotych pochłonęły składki przekazane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, natomiast prawie 0,8 mln złotych opłaty ekologiczne.

KOMENTARZE (27)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP