PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: zamieszanie wokół czternastki dla części pracowników Knurowa-Szczygłowic

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
21-06-2016 10:56
JSW: zamieszanie wokół czternastki dla części pracowników Knurowa-Szczygłowic
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Część pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie otrzymało czternastej pensji za rok 2015. Związki wskazują, że porozumienie podpisane przez zarząd spółki i stronę społeczną gwarantowało wypłatę czternastki najpóźniej do 1 czerwca.

Związki zwróciły się o wyjaśnienie sytuacji do prezesa zarządu JSW Tomasza Gawlika. Wskazują, że jeżeli nie dostaną satysfakcjonującej odpowiedzi, to pomogą pracownikom zamierzającym dochodzić swych praw na drodze sądowej.
Szef Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Knurów Krzysztof Leśniowski liczy na to, że zarząd spółki pilnie zajmie się tą sprawą.

 - Póki co wyraziliśmy swoje wątpliwości w formie zapytania. Oczekujemy rzeczowej odpowiedzi i przede wszystkim natychmiastowej wypłaty pieniędzy pracownikom, bo przypomnę, że środki powinny się znaleźć na górniczych kontach prawie miesiąc temu - zaznacza Krzysztof Leśniowski, cytowany w portalu górniczej Solidarności.

Poniżej prezentujemy treść pisma, jakie trafiło do prezesa zarządu JSW.

„Związki zawodowe działające przy JSW SA KWK Knurów-Szczygłowice zwracają się do Pana Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wyjaśnienie przyczyn niewypłacenia pracownikom powierzchni naszej kopalni nagrody rocznej tzw. 14-tej pensji za rok 2015.

Pracownicy naszej kopalni do dnia 06.06.2016 r. nie otrzymali należnej nagrody 14-tej pensji zagwarantowanej porozumieniem z dnia 13.01.2016 r. oraz Uchwałą Zarządu Nr 10/VIII/2016 r.

Mamy nadzieję, że pracownicy powierzchni naszej kopalni nie będą dyskryminowani, a będą traktowani na równi z pracownikami pozostałych kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i należne im wynagrodzenie zostanie wypłacone w trybie natychmiastowym”.

Zapytaliśmy w JSW, jak przedstawia się sytuacja. W odpowiedzi zaznaczono, że zgodnie z deklaracją zarządu JSW SA, zawartą w piśmie z 27 czerwca 2014 roku do pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice, JSW stosuje zasady wynikające z porozumienia z 20 grudnia 2004 roku zawartego między zarządem Kompanii Węglowej a działającymi tam związkami zawodowymi oraz zasady wynagradzania wynikające z innych porozumień zawartych w Kompanii Węglowej do dnia przejścia pracowników KWK Knurów-Szczygłowice do JSW SA w trybie art. 23 prim k.p.

W JSW wskazują, iż w porozumieniu zawartym 6 lutego 2014 roku pomiędzy zarządem Kompanii Węglowej SA a związkami zawodowymi zapisano, że: „pracownikom administracji (…) nie będzie wypłacana dodatkowa nagroda roczna, tzw. 14-ta pensja za lata 2014-2016”.

Zdaniem JSW żadne porozumienie zawarte pomiędzy zarządem JSW SA a związkami zawodowymi działającymi w JSW  nie zmieniło ustaleń zawartych w § 1 ust. 2  porozumienia z 6 lutego 2014 roku i nie przywróciło uprawnień pracownikom administracji KWK Knurów-Szczygłowice  w zakresie nabywania 14-tej pensji. W związku z powyższym, pracownicy administracji kopalni Knurów-Szczygłowice nie otrzymali 14-tej pensji za 2015 rok. Jak wskazują w JSW, dotyczy to jedynie pracowników administracji.

Jerzy Dudała
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (21)




SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP