Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: załoga opowiedziała się za strajkiem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-06-2012 12:42
JSW: załoga opowiedziała się za strajkiem

Górnicy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej opowiedzieli się w referendum za strajkiem protestacyjnym. - We wtorek 26 czerwca zapadną decyzję w sprawie dat i form protestu - poinformował Roman Brudziński, wiceszef "S" w JSW.

20 i 21 czerwca w Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbywało się referendum strajkowe. Górnicy odpowiadali w nim na pytania: czy jesteś za zorganizowaniem strajków protestacyjnych dotyczących żądania osiągnięcia podwyższenia stawek zasadniczych w 2012 roku o 7 procent oraz czy jesteś za zorganizowaniem strajków protestacyjnych w związku z niezgodnym z prawem wprowadzeniem w życie przez zarząd JSW SA uchwały nr 113/VII/12 z dnia 14.02.2012 roku w sprawie umów o pracę zawieranych z osobami przyjmowanymi do pracy?
Jak dowiedział się portal wnp.pl frekwencja w referendum wyniosła 61, 75 proc. ogółu zatrudnionych JSW.

Jak wynika ze wstępnych wyników, spośród biorących udział w referendum 97,24 proc. odpowiedziało TAK na pytanie dotyczące zorganizowania strajków protestacyjnych w związku z żądaniami osiągnięcia podwyższenia stawek płac zasadniczych w JSW S.A. o 7 %.

Z kolei 96,2 proc. głosujący odpowiedziało TAK na pytanie o zorganizowanie strajków protestacyjnych w związku z wprowadzeniem w życie ws. umów o pracę zawieranych z osobami przyjmowanymi do pracy.

Jak poinformował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy JSW S.A., wynik przeprowadzonego referendum upoważnia do przeprowadzenia akcji strajkowych w JSW S.A. zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

- Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy jest zadowolony z wyników referendum. Pokazują one, że wbrew twierdzeniom prezesa Jarosława Zagórowskiego załoga ma takie samo zdanie na temat sytuacji w spółce, jak przedstawiciele pracowników, czyli związki zawodowe - mówi Roman Brudziński. - Jesteśmy też zadowoleni z frekwencji, mimo że zarząd spółki robił wszystko, aby utrudnić nam przeprowadzenie referendum, m.in. odmawiając udostępnienia list pracowników. Frekwencja z pewnością byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie stosunkowo wysoka, bo wynosząca ponad 23 proc., absencja chorobowo-urlopowa w dniach, w których przeprowadzano referendum - dodaje wiceszef „S” w JSW.

Zaznacza, że spośród tych pracowników, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, dominują zatrudnieni w biurach zarządu spółki oraz kadra kierowniczo-techniczna kopalń. - W naszej ocenie nie wzięli oni udziału w referendum, ponieważ obawiali się, że zostaną ukarani przez władze spółki. Ci, którzy ciężko pracują na dole w znakomitej większości poszli głosować i poparli zorganizowanie akcji strajkowych. To jest swoiste votum nieufności wobec prezesa Zagórowskiego i obecnego zarządu, i powinno dać do myślenia Radzie Nadzorczej JSW - podkreśla Brudziński.

KOMENTARZE (34)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP