Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: zakończył się spór zbiorowy!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-05-2010 09:27
JSW: zakończył się spór zbiorowy!

27 maja doszło do zakończenia sporu zbiorowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - dowiedział się portal wnp.pl.

W czwartek 27 maja w JSW trwały negocjacje z udziałem mediatora Jerzego Nowaka. Obie strony zdołały dojść do porozumienia.
Dzięki temu porozumieniu pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej z dniem pierwszego lipca 2010 roku wzrosną płace zasadnicze o 3,5 proc. Koszt wprowadzenia tej podwyżki płac ma wynieść 24 mln złotych.

Ponadto zostanie wypłacona premia pracownikom na zasadach wypracowanych wcześniej w zakładach JSW - koszt tej premii to 34 mln złotych.

Zostanie również etapowo przeprowadzona standaryzacja stanowisk pracy. Realizacja tego przedsięwzięcia ma kosztować 30 mln złotych.

Ustalono także wstępny terminarz prac zespołów złożonych z przedstawicieli zarządu JSW oraz związków zawodowych. Zespoły mają się zająć wartościowaniem stanowisk pracy, stworzeniem nowej siatki płac, a także nowego sytemu premiowania.

Zarząd zobowiązał się do tego, by efekty prac zespołów ds. budowy siatki płac i systemu premiowania nie spowodowały obniżenia indywidualnych wynagrodzeń. Mają tego przypilnować związki zawodowe.

Ponadto obie strony zadeklarowały przestrzeganie prawa pracy. Wyraziły też dobrą wolę w procesie rokowań dotyczących nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników JSW.

- Oczywiście, że jesteśmy zadowoleni z podpisanego porozumienia, bo to pozwoli spółce spokojnie funkcjonować, daje to również stabilizację pracownikom - ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. - Nie uzyskaliśmy stu procent wysuwanych przez nas żądań. Uzyskaliśmy natomiast ważną rzecz, jaką jest stały wzrost płacy zasadniczej.

Sławomir Kozłowski zaznacza, że istotne jest ustalenie, że obie strony zobowiązują się do zintensyfikowania prac nad układem zbiorowym pracy.

- Chcemy, by ten układ gwarantował stabilizację, dawał pewność zatrudnienia oraz zapewnił sukcesywny wzrost wynagrodzeń - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski. - Dla dobra załogi te prace nad układem zbiorowym muszą sprawnie posuwać się naprzód.

Sławomir Kozłowski odniósł się też do listu zarządu spółki, w którym twierdzi on, że związki podają nieprawdę.

- Podaliśmy załodze dokładnie to, co było w projekcie układu zbiorowego zaproponowanym przez zarząd - podkreśla Sławomir Kozłowski. - Mówienie teraz, że intencje zarządu były dobre, jest bez sensu. My się opieramy na zapisach, a nie intencjach. To nie my użyliśmy nieprecyzyjnych zapisów, tylko zarząd spółki w swoim projekcie. A zatem niech zarząd ma pretensje do siebie, a nie do nas. Jesteśmy gotowi się spotkać w sądzie i wyjaśnić, kto miał rację w interpretowaniu nieprecyzyjnych zapisów w projekcie układu autorstwa zarządu.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP