PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: wzrost wydobycia węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-04-2012 09:08
JSW: wzrost wydobycia węgla
Fot. mat. pras.

Kopalnie JSW wydobyły w pierwszym kwartale 2012 roku ok. 240 tys. ton węgla więcej niż planowano. Tak wskazują wstępne szacunki spółki.

Więcej niż zakładał Plan Techniczno-Ekonomiczny na ten okres wykonano też wyrobisk korytarzowych.
Spółka podaje, że plan robót przekroczono o 1 694 mb, co świadczy o efektywnym przygotowywaniu się spółki do zwiększonych planów wydobywczych w przyszłym roku.

Do 2015 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza uzyskać roczny poziom wydobycia w wysokości 14 mln ton.

- Naszym strategicznym celem jest wzrost wydajności i efektywności, by ograniczyć negatywny wpływ wysokich kosztów stałych na wynik Grupy - mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW. - Te dane to potwierdzenie, że przy odpowiedniej organizacji pracy możemy nie tylko realizować plany produkcyjne i inwestycyjne, ale też wyraźnie je przekraczać.

Jak podaje spółka - marzec będzie pierwszym miesiącem, za który JSW wypłaci specjalną premię motywacyjną pracownikom, którzy przekroczyli plany w zakresie wydobycia i robót przygotowawczych.

Działania premiujące najbardziej zaangażowanych i efektywnie pracujących pracowników zostały wprowadzone mimo braku zgody związków zawodowych na tę formę wynagradzania załogi.

- Działania premiujące najbardziej aktywnych pracowników są standardem w każdej profesjonalnie zarządzanej firmie - zaznacza prezes Zagórowski. - Ważne jest dla nas, że pracownicy JSW rozumieją potrzeby spółki w zakresie wydobycia, wydajności i rozwoju. Lepsze efekty pracy to nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia, ale też wzrost wartości spółki i wyższy kurs akcji.

Ze wstępnych szacunków JSW wynika, że dodatkowa produkcja węgla koksowego i energetycznego została w przeważającej części ulokowana na rynku.

Spółka obserwuje również stopniowy spadek zapasów koksu w Grupie (wyższe zapasy w miesiącach zimowych mają charakter sezonowy) przy jednoczesnym zwiększaniu poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych.

Wzrost zainteresowania koksem u odbiorców jest symptomem ożywienia na rynku stali.

Tym samym potwierdzają się przewidywania zarządu JSW dotyczące ożywienia rynku z końcem pierwszego kwartału tego roku. Prezes Zagórowski zastrzega jednak, że jest zbyt wcześnie na to, by ten trend uznać za stabilny.

W JSW sytuacja jest napięta. Związki wskazują, że może w spółce dojść do strajku. Związkowcy sprzeciwiają się nowym umowom o pracę. Uważają, że zarząd JSW - po tym, jak Państwowa Inspekcja Pracy podzieliła w swym wystąpieniu zastrzeżenia związków - powinien się wycofać z nowych wzorów umów o pracę.

Również prowadzony jest spór zbiorowy z zarządem spółki w sprawie wzrostu płacy w stałych elementach wynagradzania. Związki domagają się 7-proc. podwyżki wynagrodzeń.

- Sytuacja finansowa spółki za 2011 rok, jak również zakładana na rok 2012, w pełni uzasadnia nasze żądania - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP