PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW wydała 33,2 mln zł. na naprawy szkód górniczych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-12-2008 10:04

Do września 2008 r. Jastrzębska Spółka Węglowa wydała na naprawę szkód górniczych blisko 33,2 mln zł. Plan napraw szkód na przyszły rok to 82,5 mln zł.

Do września br. Jastrzębska Spółka Węglowa wydała na naprawę 423 obiektów z tytułu szkód górniczych spowodowanych eksploatacją złóż węgla przez należące do niej kopalnie blisko 33,2 mln zł. Kolejnych 250 zadań jest w toku. Plan napraw szkód na przyszły rok to kwota rzędu aż 82,5 mln zł.
Największe kwoty wydano w tym roku w kopalniach „Pniówek” i „Borynia”, bo kolejno ponad 9,9 i 7,6 mln złotych. Trzecia w kolejności jest „Zofiówka” – kopalnia pokryła koszty usuwania szkód w wysokości ponad 6 milionów złotych.

Kolejno ponad 5,2 mln złotych i 8,5 mln zł JSW wydała na naprawę szkód powstałych na obiektach należących do samorządu bądź do państwa. Jednak kopalnie JSW naprawiają nie tylko drogi, rurociągi, gazociągi, szlaki PKP, ale przede wszystkim remontują domy prywatnych właścicieli. Na ten ostatni cel spółka wyda w przyszłym roku o ponad 11 milionów złotych więcej niż w tym roku.

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisują ugody zarówno z przedsiębiorstwami państwowymi, samorządami jak i osobami prywatnymi. Zasada ugody ma dla JSW najważniejsze znaczenie. Reguluje to zresztą prawo geologiczne i górnicze. To ustawa z 4 lutego 1994 roku, znowelizowana w 2005 roku, a w szczególności jej dział V – O stosunkach sąsiedzkich i odpowiedzialności za szkody.

- Szkody górnicze są elementem kosztów ponoszonych przez kopalnie. Nie da się ich uniknąć, ale nasza spółka podejmuje działania w zakresie profilaktyki i likwidacji. Do września na ten cel wydaliśmy 33,2 mln zł, w tym roku planujemy przeznaczyć już ponad 82,5 mln zł - mówi Ambroży Juraszczyk, dyrektor zespołu mierniczo-geologicznego i szkód górniczych JSW.

Przedstawiciele JSW przekonują, że spółka w pełni wywiązuje się z obowiązków przedsiębiorcy w zakresie usuwania skutków szkód, a jednocześnie podejmuje wszelkie działania, aby skutki te zminimalizować. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że 98 procent napraw odbywa się w drodze ugody zawartej między kopalnią a właścicielem nieruchomości, tylko około 2 procent spraw trafia do sądu, co jest niewielkim odsetkiem biorąc pod uwagę o jak ważne i budzące emocje sprawy chodzi.

Działalność górnicza w Polsce jest regulowana przede wszystkim trzema ustawami: Prawem geologicznym i górniczym, Prawem ochrony środowiska i Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i Spółka ściśle się do nich stosuje, przeznaczając na ochronę terenów, na których prowadzi eksploatację około 60 mln złotych rocznie. Jej obowiązkiem jest naprawienie szkody poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, a gdy jest to niemożliwe lub koszty rażąco przekraczałyby wielkość poniesionej szkody jej naprawa następuje poprzez zapłatę odszkodowania. Wielkości szkody nie wyceniają pracownicy kopalń lecz niezależni rzeczoznawcy, którzy dokonują tego zgodnie z obowiązującymi ich standardami i procedurami. I nie chodzi tutaj wyłącznie o same domy, ale także o grunty rolne i leśne, ponieważ kopalnia wypłaca odszkodowanie także za straty w zasiewach i plonach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP