wnp.pl - portal gospodarczy

JSW wstrzymała przyjęcia pracowników

Autor: PAP
19-01-2009 15:12

Z powodu kryzysu na rynku węgla, koksu i stali Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) do odwołania wstrzymała zatrudnianie nowych pracowników - podała w poniedziałek firma.

Wstrzymanie w tym roku przyjęć do kopalń JSW było zapowiedziane już w końcu ubiegłego roku, kiedy zarząd spółki rozpoczął pracę nad planem kryzysowym. Jego założenia oficjalnie ogłoszono w ubiegłym tygodniu. Decyzja o wstrzymaniu przyjęć służy realizacji planu.
Więcej o planie czytaj: JSW ma plan kryzysowy: nastąpi obniżka kosztów produkcji węgla o pół miliarda złotych!

W planie kryzysowym nie ma mowy o zwolnieniach pracowników. Zarząd JSW zapewnia, że robi wszystko, by do nich nie dopuścić - właśnie temu służy radykalna obniżka kosztów produkcji, w tym wstrzymanie przyjęć do pracy.

JSW zakłada na koniec 2009 r. zmniejszenie zatrudnienia w spółce o ok. 1,3 tys. osób wobec stanu obecnego, ale chce to osiągnąć nie w drodze zwolnień, ale ograniczając do minimum przyjęcia osób, zastępujących pracowników odchodzących na emerytury.

W ostatnich latach JSW na początku roku ogłaszała zasady naboru nowych pracowników na cały rok. W 2007 r. przyjęto ich ok. 1,7 tys., w ubiegłym roku ponad 2 tys. Na jedno miejsce pracy w spółce zgłosiło się średnio pięciu kandydatów.

Nowoprzyjęci z reguły zastępowali odchodzących na emerytury, choć były też okresy, w których do kopalń przyjmowano więcej nowych pracowników, niż było odchodzących z pracy. Teraz nie będą uzupełniane nawet odejścia emerytalne.

W sumie dzięki realizacji planu kryzysowego JSW zamierza zaoszczędzić w tym roku blisko pół miliarda złotych. Plan zakłada także m.in. zamrożenie stawek wynagrodzenia pracowników. Możliwe będzie również przesuwanie całych brygad górników z kopalń produkujących węgiel koksowy do tych, gdzie wydobywany jest również węgiel energetyczny.

JSW to tradycyjnie najbogatsza spółka węglowa, wyspecjalizowana w węglu koksowym, który po przetworzeniu w koksowniach trafia do hut. Właśnie dlatego firma, uzależniona w dużej części od koniunktury w hutnictwie, najbardziej ze wszystkich spółek węglowych odczuła kryzys. Od jesieni producenci stali na całym świecie znacząco ograniczyli produkcję.

JSW nie zamierza oszczędzać na najważniejszych inwestycjach, zapewniających jej dostęp do nowych złóż węgla.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach. Rocznie wydobywa ok. 15 mln ton węgla, z czego ok. dwie trzecie to węgiel koksowy. Wyniki spółki za ubiegły rok nie są jeszcze znane. Firma spodziewała się wcześniej ok. 500 mln zł zysku netto wobec 33,6 mln zł w roku ubiegłym. Niewielki zysk za 2007 r. wynikał z utworzenia wysokich rezerw.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Wnp.pl na Twitterze


OFERTY PRACY

35 689 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

405 556 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 442 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

393 747 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

MASZYNY, POJAZDY, USŁUGI

393 747 komunikatów w bazie

Kategorie


GORĄCE OFERTY MASZYN, POJAZDÓW I USŁUG

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 Koszyk cenowy
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.