PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW włączy się w handel emisjami gazów cieplarnianych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-03-2008 17:38
JSW włączy się w handel emisjami gazów cieplarnianych

W czwartek zostanie podpisana umowa pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a japońskim koncernem energetycznym Chugoku Electric Power wykorzystująca zapisy protokołu z Kioto w sprawie handlu gazami cieplarnianymi

Dzięki umowie sprzedawane będą uprawnienia (tzw. jednostki emisji zredukowanej - ERU) jakie zostaną wygenerowane w projekcie Wspólnych Wdrożeń realizowanym przy udziale Głównego Instytutu Górnictwa w kopalni Borynia w Jastrzębiu Zdroju. Wspólne Wdrożenia będą polegały na wykorzystywaniu metanu zalegającego w złożach węgla. Kopalnie należące do JSW należą do tych, gdzie zagrożenie metanowe jest największe.
Mechanizm Wspólnych Wdrożeń stanowi jeden z podstawowych narzędzi Protokołu z Kioto w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Gazy objęte porozumieniem to dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu, sześciofluorek siarki, fluorowęglowodory i perfluorowęglowce.

Polska jest jednym z krajów, które podpisały protokół z Kioto, przyjęty w 1992 r., o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, do atmosfery.

Państwa, które ratyfikowały protokół w Kioto, zobowiązały się do redukcji 6 gazów cieplarnianych do atmosfery przynajmniej o 5 proc. w latach 2008-2012 w stosunku do tzw. roku bazowego 1990. Polska została zobowiązana do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 6 proc. w stosunku do roku bazowego 1988.

Do realizacji wyznaczonych celów redukcyjnych Protokół z Kioto wprowadził trzy mechanizmy rynkowe, zwane mechanizmami elastyczności (flexibility mechanisms) lub mechanizmami z Kioto (Kyoto mechanisms). Należą do nich:

- handel emisjami (Emmission Trading - ET) – umożliwia handel nadwyżkami jednostek przyznanej emisji gazów cieplarnianych (AAUs - Assigned Amount Units) pomiędzy krajami,

- wspólne wdrożenia (Joint Implementation - JI) – realizacja projektu redukującego emisje gazówcieplarnianych lub zwiększających ich pochłanianie pomiędzy krajami i użycie wygenerowanych w ten sposób jednostek redukcji emisji (ERUs - Emission Reduction Units) do wypełnienia celu z Kioto,

- mechanizm czystego rozwoju (Clean Development Mechanism – CDM) – realizacja projektu redukującego emisje gazów cieplarniach przez poszczególne kraje na terytorium kraju rozwijającego się i użycie powstałych w ten sposób poświadczonych jednostek redukcji (CERs - Certified Emission Reductions) do wypełnienie celu z Kioto.

Mechanizmy te pozwalają na obniżenie kosztów osiągnięcia celów Kioto poprzez możliwość pozyskania redukcji emisji gazów cieplarniach lub zwiększenie ich pochłaniania na terytorium innych krajów, gdzie koszty przedsięwzięć inwestycyjnych są dużo niższe, jako uzupełnienie działań krajowych.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP