PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: wielka awantura o nowe umowy o pracę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-02-2012 14:08
JSW: wielka awantura o nowe umowy o pracę
fot. PTWP

Wysyłamy do zarządu JSW żądanie natychmiastowego wycofania się z uchwały mówiącej o wzorach nowych umów o pracę - mówi dla portalu wnp.pl Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Nowe wzory umów o pracę stały się przyczyną kolejnego konfliktu związków zawodowych z zarządem JSW?
- W czwartek 16 lutego Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgłosi się do Państwowej Inspekcji Pracy odnośnie wprowadzenia w spółce nowych wzorów umów o pracę dla pracowników nowoprzyjmowanych.

Jest to według nas ewidentne złamanie porozumienia z 5 maja 2011 roku zawartego w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Dlaczego?

- Dlatego, że prezes JSW Jarosław Zagórowski dzieli pracowników na lepszych i gorszych. Gorsi to ci, którzy mają być przyjmowani do pracy. W załącznikach do umów o pracę znajdują się rozwiązania, które proponował zarząd JSW w przedstawionym przez siebie projekcie nowego układu zbiorowego pracy.

Jakie to rozwiązania?

- Mamy do czynienia z łamaniem prawa. W tych nowych umowach o pracę przykładowo zamiast Karty Górnika jest dodatek stażowy, który pracodawca w zależności od własnego widzimisię może zabrać pracownikowi w części lub w całości.

Jest przykładowo zapis, że pracownik może być pozbawiony w całości lub w części tego dodatku w przypadku naruszenia przez pracownika dyscypliny pracy, narażenia JSW na straty z przyczyn zawinionych przez pracownika, bądź w przypadku naruszenia przepisów BHP. A zatem chodzi o naruszenie regulaminu pracy JSW nie wymienione w punkcie 1 do 3. Naszym zdaniem ten punkt umożliwia pracodawcy pozbawienie części lub całości dodatku właściwie w każdym przypadku.

Na przykład odmówienie przyjścia do pracy w niedzielę może skutkować zabraniem części lub całości dodatku.

A inne kwestie?

- Następną kwestią jest nagroda z okazji Dnia Górnika. Sposób jej wyliczenia w nowych umowach o pracę spowoduje jej zmniejszenie o 20 do 40 proc. w zależności od kopalni.

Następna kwestia to nagroda roczna, tak zwana czternasta pensja. Tu dla pracowników nowoprzyjętych ewentualną nagrodę pracodawca warunkuje efektami ekonomicznymi przedsiębiorstwa. A naszym zdaniem to przecież nie górnik odpowiada za efekty ekonomiczne i sposób zarządzania JSW.

Takimi zapisami zarząd JSW próbuje przenieść część odpowiedzialności za swą niekompetencję i nieudolność w zarządzaniu spółką na załogę. Tak nie może być!

Co zamierzacie zrobić?

- Wysyłamy do zarządu JSW żądanie natychmiastowego wycofania się z uchwały zarządu mówiącej o wzorach nowych umów o pracę.

A jeżeli zarząd JSW postawi na swoim?

- Jeżeli na nasze żądanie nie będzie pozytywnej odpowiedzi ze strony zarządu spółki, to dojdzie do mediacji, a następnie do działań, jakie przewiduje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ze strajkiem włącznie.

Zarząd będzie miał 5 dni na odpowiedź. Natomiast my oczekujemy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i nakazu wycofania się zarządu z pojętej uchwały niezgodnej z Kodeksem Pracy.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP