Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: więcej energii chłodniczej dla kopalń

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-05-2010 07:39
JSW: więcej energii chłodniczej dla kopalń

Należąca do JSW Spółka Energetyczna Jastrzębie podpisała kontrakt o wartości 11 milionów złotych na rozbudowę skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego - dowiedział się portal wnp.pl.

Spółka Energetyczna Jastrzębie podpisała kontrakt o wartości 11 milionów złotych na rozbudowę skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego produkującego energię chłodniczą dla potrzeb klimatyzacji kopalni Pniówek w Pawłowicach należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej .
Kontrakt zawarto z konsorcjum firm, w skład którego wchodzą między innymi Wonam Grupa Kapitałowa, lider konsorcjum oraz Gea Grasso, dostawca technologii.

Termin oddania do eksploatacji jest przewidziany na koniec września 2010 roku.

Rozbudowa ma polegać na budowie stacji chłodniczej opartej na chłodziarkach sprężarkowych-amoniakalnych wraz z nową pompownią wody chłodniczej. Przebudowy systemu elektroenergetycznego dla potrzeb zasilania nowych urządzeń podjęła się firma JJA Progress.

Kopalnia Pniówek sukcesywnie zwiększa zapotrzebowanie na energię chłodniczą niezbędną do ochładzania powietrza w miejscach pracy górników (m.in. w związku z eksploatacją na coraz niższych pokładach).

Obecnie zapotrzebowanie to wynosi 7,5MWch, a w przyszłości planuje się jego zwiększenie do poziomu 10MWch.

Biorąc pod uwagę potrzeby kopalni Spółka Energetyczna Jastrzębie SA podjęła się rozbudowy skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego, który będzie pełnić kilka funkcji.

Zwiększeniu ulegnie moc chłodnicza zainstalowana o około 2,9MWch. Nowa pompownia wody chłodniczej pozwoli w sposób niezawodny dostarczyć wodę chłodniczą do coraz odleglejszych rejonów kopalni, w których zastosowanie ma ochładzanie powietrza.

Nowa instalacja poprawi także pewność jakości dostarczanej wody chłodniczej, której wymagana temperatura wynosi około 1,5 st. C, dzięki możliwości ochładzania wody chłodniczej do wymaganej temperatury w przypadku awarii istniejących już instalacji chłodniczych.

Zastosowana technologia chłodziarek sprężarkowych-amoniakalnych, jest technologią o dobrej sprawności energetycznej, a zastosowany czynnik chłodniczy w postaci amoniaku posiada wiele zalet, m.in. jako gaz naturalny nie wpływa negatywnie na środowisko.

Spółka Energetyczna Jastrzębie posiada bogate doświadczenie w eksploatacji chłodziarek amoniakalnych, które w istniejących urządzeniach skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego są eksploatowane od ponad dziesięciu lat.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP