Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: ujednolicenie umów o pracę nie oznacza utraty przywilejów pracowniczych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
28-04-2009 10:34

Przeniesienie pracowników z zakładów i kopalń do JSW S.A. jest działaniem czysto formalnym, nie powodującym żadnych zmian w umowach o pracę. Przywileje górnicze takie jak Barbórka, 14-ta pensja, Karta Górnika będą utrzymane - przekonuje zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dyrektorzy zakładów JSW. To reakcja na groźby związków zawodowych, które powołały w JSW komitet strajkowy.

Zarząd JSW przypomina, że 22 kwietnia 2009r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji związkowych, którego tematem była szczegółowa prezentacja aktualnej sytuacji, w jakiej znalazła się JSW w wyniku światowego kryzysu na rynku węgla i stali. W trakcie spotkania związkowcy wręczyli zarządowi JSW kategoryczne żądanie wycofania się z realizacji Art. 23 KP w terminie do 25 kwietnia 2009r. Zagrożono, że niespełnienie tego żądania spowoduje podjęcie akcji strajkowej. Oprócz tego podstawowego żądania są i inne, dodatkowe, które zdaniem zarządu JSW są bezzasadne, gdyż wycofanie z realizacji uchwały zarządu JSW S.A. mówiącej o przeniesieniu pracowników w trybie Art. 23 Kodeksu Pracy automatycznie je realizuje.
Zobacz także: Związki w JSW powołały wspólny komitet protestacyjno-strajkowy

- W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i obawami, po raz kolejny przypominamy, że przeniesienie pracowników z zakładów do JSW S.A. jest działaniem czysto formalnym, nie powodującym żadnych zmian w umowach o pracę. Co więcej, jest konsekwencją decyzji właściciela, którą zarząd JSW SA jest zobowiązany zrealizować - napisał w oświadczeniu zarząd JSW oraz dyrektorzy zakładów Spółki.

Zarząd JSW podkreśla, że wdrożenie jednego pracodawcy spowoduje ujednolicenie zasad wynagradzania. Da to także możliwość przesuwania pracowników między zakładami spółki, co znacznie ułatwi zarządzanie takim organizmem w sytuacji kryzysu, kiedy należy podejmować szybkie decyzje. Teraz potrzeba wielkiej solidarności. Jeśli jedna kopalnia będzie miała problemy wydobywcze, będzie można przesunąć jej pracowników w miejsce, gdzie będzie dla nich praca. Odbędzie się to kosztem firm obcych. Ale w tych dramatycznych okolicznościach, to pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej są najważniejsi.

- Niedopuszczalne jest więc piątkowe zachowanie niektórych działaczy związkowych, którzy doprowadzili do manifestacji przed i w siedzibie spółki obrażając jej pracowników. Takie zachowanie jest sprzeczne z jakimikolwiek zasadami dialogu społecznego, godzi w dobre imię JSW SA oraz obniża jej wartość - czytamy w oświadczeniu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP