PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: strata w roku 2014 i początek głębokiej restrukturyzacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-03-2015 11:18 |  aktualizacja: 20-03-2015 11:43
JSW: strata w roku 2014 i początek głębokiej restrukturyzacji
fot. Andrzej Wawok

W ubiegłym roku otoczenie makroekonomiczne, na które nie mieliśmy żadnego wpływu, wyjątkowo nam nie sprzyjało, a ceny węgla koksowego, i tak już niskie, kontynuowały spadek - zaznacza Jerzy Borecki, p.o. prezesa JSW.

- Naszą odpowiedzią musiało być rozpoczęcie wdrażania w spółce szeroko zakrojonych zmian po stronie kosztowej - podkreśla Borecki. - Mamy pełną świadomość, że to dopiero początek drogi, ale mamy nadzieję na sprawne wprowadzenie w życie ustaleń wypracowanych ze stroną społeczną.
W JSW, spoglądając na rok 2014, wskazują na wzmocnienie potencjału Grupy Kapitałowej JSW poprzez zakup kopalni Knurów-Szczygłowice posiadającej wysokiej jakości zasoby węgla koksowego oraz wydobycie prawie 14 milionów ton węgla i rozpoczęcie procesu głębokiej restrukturyzacji kosztów.

Przez ubiegły rok Grupa Kapitałowa JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, którym jest węgiel koksowy.
W całym 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej. W pierwszej połowie 2015 roku spodziewany jest dalszy spadek poziomu cen, odreagowanie notowań surowca przewidywane jest na drugą połowę roku.

Wyższa niż w 2013 roku była w ubiegłym roku produkcja koksu, przekraczając 4 miliony ton. Grupa Kapitałowa JSW zrealizowała inwestycje na kwotę prawie 1,7 mld zł.

Przychody Grupy Kapitałowej JSW zamknęły się w 2014 roku kwotą 6 814,9 mln zł, natomiast zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 519,7 mln zł. Utrzymywanie się przez cały miniony rok niskich cen węgla koksowego przełożyło się bezpośrednio na wynik netto. Spółka odnotowała stratę wynoszącą 665,9 mln zł.

Rok 2014 zapoczątkował proces głębokiej restrukturyzacji Grupy Kapitałowej JSW, zwłaszcza w sferze optymalizacji kosztów obciążających wyniki spółki oraz ściślejszego powiązania systemu wynagradzania z wydajnością.

Ten program, zaznaczają w JSW, jest kontynuowany w 2015 roku, aby zagwarantować spółce stabilny rozwój, utrzymać miejsca pracy, a poprzez optymalną politykę inwestycyjną zapewnić nowe fronty robót na kolejne lata.

- Jest zrozumiałe dla załogi i akcjonariuszy, że dla zachowania pozycji na rynku i utrzymania miejsc pracy musimy radykalnie i trwale ograniczyć koszty oraz dostosować wydatki inwestycyjne, co pozwoli nam przetrwać kolejny trudny okres i zrealizować podstawowe zadanie na ten rok, jakim jest zrównoważenie przepływów pieniężnych - ocenia Robert Kozłowski, zastępca prezesa JSW do spraw ekonomicznych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP