JSW: strajk oraz demonstracje mu towarzyszące

JSW: strajk oraz demonstracje mu towarzyszące
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk. We wtorek 3 lutego towarzyszyć mu będą akcje protestacyjne, w tym blokady dróg.

Będą akcje protestacyjne poza samym strajkiem w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak podała śląska policja drogowa, rano zablokowany został wjazd na autostradę A-1 od strony Świerklan (ul. Żorska), ale protestujący wahadłowo przepuszczali samochody. Przed godz. 11 protest ten zakończył się. Zablokowana jest natomiast w obu kierunkach droga krajowa nr 81 w Pawłowicach.

Asp. Adam Jachimczak ze Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poinformował PAP, że na miejsca blokad skierowano też policjantów z zespołu antykonfliktowego.

- Głównym zadaniem policji pozostaje oczywiście w tej sytuacji organizowanie objazdów i dbanie o to, żeby protest był jak najmniej uciążliwy dla kierowców. Specjalnie przeszkoleni policjanci z zespołu antykonfliktowego starają się załagodzić konflikt, mediować między górnikami i kierowcami, między którymi spór staje nieraz na ostrzu noża - powiedział Jachimczak.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej 2 lutego odbyły się negocjacje dotyczące postulatów wysuniętych przez związki zawodowe.

W roli mediatora występuje były wicepremier i minister pracy Longin Komołowski.

Związkowcy domagają się między innymi odwołania zarządu JSW. Chcą też anulowania wypowiedzenia trzech porozumień zbiorowych oraz objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice zasadami obowiązującymi pracowników pozostałych kopalń firmy.

Chcą także likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i przyjęcie osób w niej zatrudnionych do JSW na warunkach, jakie obowiązują w spółce.

Związkowcy wskazują, że domagają się odwołania zarządu, jednak nie ukrywają, że głównie chodzi im o osobę prezesa zarządu spółki Jarosława Zagórowskiego. Zgodnie z postulatem związków w ostatnich negocjacjach nie uczestniczył prezes Zagórowski.

- Trudno wyrokować, jak sytuacja w JSW się rozwinie i jak się to wszystko zakończy - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Nie da się wykluczyć odwołania prezesa Zagórowskiego. Najgorsze, że nadal nie wiemy, jaki rząd ma pomysł na całe górnictwo. Jest doraźny program dla Kompanii Węglowej. Ale nie wiemy, w jakim kierunku ma zmierzać cały sektor. Trudno opisać założenia właściciela, poza doraźnymi ruchami w celu uniknięcia protestów - podkreślił prof. Marek Szczepański.

Rozmowy pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a zarządem JSW w obecności mediatora Longina Komołowskiego oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej JSW zostały zawieszone do wtorku, 3 lutego do godzin wieczornych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!