Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW skróci terminy płatności dzięki porozumieniu z BOŚ

Autor: wnp.pl Jerzy Dudała)
07-11-2017 18:45
JSW skróci terminy płatności dzięki porozumieniu z BOŚ

Dzięki porozumieniu dostawcy JSW będą mogli szybciej otrzymać pieniądze za wykonane roboty i dostarczone spółce materiały.

Fot. JSW (Dawid Lach)

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła porozumienie z Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie finansowania przez bank długoterminowych płatności JSW wobec dostawców.

 • Aktualnie obowiązujące umowne terminy płatności zobowiązań wobec dostawców JSW wynoszą nawet do 120 dni licząc od dnia dostarczenia faktury.
 • Terminy te są zgodne z procedurami obowiązującymi w JSW i stanowią jednocześnie element dokumentacji przetargowej.
 • Firmy kooperujące z JSW od dawna sygnalizowały, że długie terminy płatności nie pomagają w prowadzeniu działalności.

Stosowane terminy płatności uwzględniają także zobowiązania spółki wynikające z umowy restrukturyzacyjnej zawartej z obligatariuszami.

- Dzięki podpisanemu porozumieniu Jastrzębska Spółka Węglowa zyskała finansowanie dla dostawców, które jest w pełni neutralne dla spółki. Nie generuje dodatkowego ryzyka kredytowego oraz umożliwia stosowanie dotychczas obowiązujących procedur wewnętrznych, w tym Procedury w zakresie udzielania zgód na cesję wierzytelności - podkreśla Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa JSW.

Dostawcy JSW od dawna sygnalizują, że ze względu na długi termin płatności zobowiązań stosowanych przez spółkę oraz coraz wyższe żądania płacowe pracowników ich sytuacja płynnościowa jest coraz trudniejsza.

Dzięki zawartemu porozumieniu dostawcy JSW będą mogli szybciej otrzymać pieniądze za wykonane roboty i dostarczone spółce materiały. Dostawcy wskazani przez JSW, którzy zechcą przystąpić do programu,  podpiszą z BOŚ umowę faktoringu klasycznego na specjalnych, atrakcyjnych warunkach, w ramach których otrzymają możliwość m.in. uzyskania finansowania faktury wystawionej wobec JSW natychmiast po jej akceptacji przez Spółkę.

- To bardzo pozytywny sygnał dla polskiego górnictwa i firm okołogórniczych ze strony banków. Porozumienie, które Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła z Bankiem Ochrony Środowiska, to potwierdzenie dobrej kondycji JSW oraz powrotu zaufania sektora bankowego dla naszego górnictwa - mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.  

JSW realizuje niezbędne inwestycje. W zakładach przeróbczych kopalń Budryk i Knurów-Szczygłowice wykonywane są prace, które mają spowodować, że Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększy produkcję węgla koksowego.

Inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW w 2017 roku sięgną miliarda złotych, natomiast w kolejnych latach będą wyższe. JSW ma bowiem nadrobić zaległości z lat kryzysu.

Docelowo produkcja węgla koksowego w kopalniach JSW ma wzrosnąć i stanowić ok. 85 procent całości produkcji.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP