Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: przyjęto Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW SA na lata 2010-2020

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-11-2010 09:27
JSW: przyjęto Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW SA na lata 2010-2020

Zarząd JSW przyjął Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW SA na lata 2010-2020. Plan uzyskał pozytywną akceptację Rady Nadzorczej.

Plan rozwoju obejmuje trzy główne zagadnienia - Strategię Rozwoju Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej na lata 2010-2020, model biznesowy Grupy JSW, a także Politykę Finansowania Grupy JSW.
Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW określa m.in. wizję i misję firmy, a także cele strategiczne. Strategia przewiduje, że działalność Grupy JSW będzie skoncentrowana na działalności głównej, czyli wydobyciu i sprzedaży węgla, a także produkcji i sprzedaży koksu. Takie dziedziny, jak energetyka, transport, remonty oraz laboratoria będą stanowiły działalność wspierającą.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że Grupa JSW potrzebuje stabilnego zewnętrznego źródła finansowania pochodzącego m.in. z IPO.

Szacuje się, że z emisji akcji Jastrzębska Spółka Węglowa może pozyskać około 3,5 mld zł. Pozyskanie tych środków zapewni grupie możliwość nieprzerwanej realizacji planów inwestycyjnych bez względu na potencjalne wahania koniunkturalne.

To istotne, bo inwestycje oznaczać będą możliwość dalszego rozwoju JSW i zapewnienia stabilnych miejsc pracy. Obecnie JSW odnotowuje bardzo dobre wyniki, choć boryka się też z problemami.

- Problemem jest to, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć tyle węgla koksowego, ile potrzebuje rynek - ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes JSW. - Jest to związane z trudnościami z wydobyciem. Przez wiele lat w kopalnie nie inwestowano wystarczająco, poza tym wraz ze wzrostem głębokości mocno wzrosła skala zagrożeń naturalnych. A to wszystko przekłada się niestety na poziom wydobycia.

Węgiel koksowy pozostaje towarem deficytowym, poszukiwanym na rynku. Ale węgiel energetyczny również ma przed sobą ciekawe perspektywy.

- Duża część węgla z Rosji ma bowiem trafić na rynek chiński, a więc będzie go mniej w Europie - zaznacza prezes Zagórowski. - W ostatnim czasie prowadzimy wiele prac przygotowujących spółkę do debiutu. Spółka musi być bowiem zrestrukturyzowana i mieć jasno sprecyzowane cele biznesowe. Pracujemy w tym zakresie z firmą KPMG. Pracowaliśmy także z PricewaterhouseCoopers nad strategią rozwoju segmentu energetycznego w naszej grupie. Chodzi o zagospodarowanie metanu, gazu koksowniczego oraz węgla niskiej jakości. Energetyka ma być mocnym filarem w ramach grupy.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP