Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: przekop połączył kopalnię Zofiówka z Borynią

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-02-2009 10:22
JSW: przekop połączył kopalnię Zofiówka z Borynią

Na zdjęciu dyrektorzy obu kopalń: Czesław Kubaczka oraz Zbigniew Czernecki

Zakończono trwające od czterech lat prace przy drążeniu przekopu łączącego dwie kopalnie - dowiedział się wnp.pl.

Pierwsze dwie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały połączone podziemnym przekopem.
W piątek 23 stycznia Andrzej Tor, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dyrektorzy kopalń Czesław Kubaczka, Zbigniew Czernecki oraz przodowi dwóch brygad drążących przekop od strony Boryni i Zofiówki po przebiciu podali sobie ręce.

Ten gest zakończył trwające od czterech lat prace przy drążeniu przekopu łączącego.

Wyrobisko łączące kopalnię Zofiówka z kopalnią Borynia ma dokładnie 2600 metrów długości i łączy wyrobiska na poziomie 900 m w kopalni Zofiówka i wyrobiskami na poziomie 950 m w kopalni Borynia.

To dopiero początek. W przyszłości mają zostać połączone ze sobą trzy zakłady - Borynia, Zofiówka i Jas-Mos.

W przyszłości przekopami łączącymi transportowana będzie część urobku z Boryni i kopalni Jas-Mos, która na powierzchnię wyjedzie szybem kopalni Zofiówka.

Od strony Zofiówki wydrążono 1560 metrów, a od strony Boryni 940 metrów. Pierwsze prace ruszyły w lipcu 2005 roku od strony Boryni. Cztery miesiące później do roboty zabrała się brygada na Zofiówce. W obu przypadkach przekop łączący był drążony przez pracowników firm zewnętrznych.

W przekopie do końca roku zabudowane zostaną trzy przenośniki taśmowe o szerokości taśmy 1400 mm, które połączą system odstawy urobku na poziomie 950 m w Boryni z systemem odstawy urobku kopalni Zofiówka na poziomie 900 m.

Na trasie transportu urobku w przekopie łączącym zostaną zbudowane urządzenia (waga i analizator), w oparciu o które określana będzie ilość i jakość urobku transportowanego z Boryni do Zofiówki. Pierwsze tony urobku z Boryni trafią do Zofiówki już w styczniu 2010 roku.

Wykonanie technologicznego połączenia pomiędzy kopalniami Borynia i Zofiówka to pierwszy etap przedsięwzięcia inwestycyjnego w zakresie technicznego połączenia trzech sąsiadujących zakładów górniczych: KWK Zofiówka, KWK Borynia i KWK Jas-Mos.

Kolejny etap tego przedsięwzięcia, obejmuje wykonanie przekopu pomiędzy wyrobiskami na poziomie - 600 w kopalni Jas-Mos i wyrobiskami na poziomie 900 m w Zofiówce wraz z zabudową przenośników taśmowych, łączących systemy transportu urobku kopalni Jas-Mos i kopalni Zofiówka.

- Zakończenie realizacji drugiego etapu przedsięwzięcia planowane jest na 2011 rok - mówi Jacek Plutecki, wicedyrektor biura produkcji ds. rozwoju kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP