PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: premia zadaniowa dla wszystkich pracowników

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-04-2012 14:23
JSW: premia zadaniowa dla wszystkich pracowników
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował o wprowadzeniu premii zadaniowej dla wszystkich pracowników spółki.

To kolejny krok po tym, jak JSW po raz pierwszy w kwietniu wypłaciła premie motywacyjne dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i przy robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych.
W kwietniu wypłacono ok. 2,5 mln zł pracownikom oddziałów, którym udało się przekroczyć plan.

Wypłata premii zadaniowej dla wszystkich pracowników JSW (nie dotyczy pracowników objętych programem zarządzania przez cele oraz stażystów) będzie wypłacana każdego miesiąca, począwszy od kwietnia do końca grudnia 2012 roku.

Zarząd JSW wskazuje, że jeżeli analiza jej stosowania w tym okresie potwierdzi pozytywny wpływ na wyniki ekonomiczne spółki, to premia zostanie przedłużona na następne lata.

Wprowadzenie premii motywacyjnej i zadaniowej to jedno z działań zarządu JSW zmierzających do ujednolicenia systemu wynagradzania pracowników oraz powiązania go z efektami pracy.

Takie działanie nie ma akceptacji ze strony związków zawodowych. Ich zdaniem taki swoisty akord na dole kopalń przyczyni się do obniżenia stanu bezpieczeństwa pracy, a ponadto doprowadzi do skonfliktowania załogi.

Zarząd JSW przekonuje związki zawodowe do przyjęcia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz regulaminu pracy, jednolitych we wszystkich zakładach spółki.

Zarząd JSW wskazuje, że konieczne jest zapobieżenie wzrostowi kosztów stałych, które stanowią ok. 80 proc. wszystkich kosztów.

Jak podaje zarząd JSW - w 2011 roku 48 proc. stanowiły koszty osobowe, 21 proc. koszty usług obcych, 17 proc. materiałów i energii, 12 proc. to amortyzacja, natomiast 2 proc. podatki i opłaty.

W JSW sytuacja jest napięta. Ostatnio związki zdecydowały, że zwrócą się do Rady Nadzorczej, by ta wpłynęła na zarząd w celu zaprzestania zarządzania spółką poprzez podsycanie konfliktu.

W JSW trwają spory zbiorowe. Związki chcą podwyżki płac w wysokości 7 proc. Domagają się również wycofania przez zarząd nowych wzorów umów o pracę. Zarząd nie godzi się na realizację postulatów związkowych.

Proponuje wzrost płac o wskaźnik inflacji. Planowana jest także nagroda z zysku w wysokości 130 mln zł oraz wypłata dywidendy. Zarząd JSW proponuje przeznaczyć ponad 630 mln zł do podziału pomiędzy wszystkich akcjonariuszy.

Związkowcy konsekwentnie wskazują, że zarząd łamie ustalenia porozumień prywatyzacyjnych, a ponadto ignoruje opinię Państwowej Inspekcji Pracy i wbrew jej zaleceniom nie zamierza się wycofać z wprowadzonych w lutym nowych, niekorzystnych umów o pracę z nowo przyjmowanymi pracownikami.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP