Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: postępuje integracja techniczno-organizacyjna kopalń Borynia, Zofiówka, Jas-Mos

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-02-2014 10:22
JSW: postępuje integracja techniczno-organizacyjna kopalń Borynia, Zofiówka, Jas-Mos
Fot. Archiwum

Kopalnia Zespolona Borynia-Zofiówka-Jastrzębie jest prawdopodobnie pierwszą kopalnią trzyruchową w Europie, której ruchy są połączone podziemnymi wyrobiskami.

Właśnie zakończono drążenie przekopu łączącego Ruch Zofiówka z Ruchem Jas-Mos. Wcześniej, w 2009 roku połączono Ruch Borynia z Ruchem Zofiówka.
Obecnie, zjeżdżając pod ziemię, na przykład szybem w Ruchu Borynia, można wyjechać na powierzchnię szybem Ruchu Zofiówka lub Jas-Mos.

W miejscu historycznego połączenia obu ruchów spotkali się dyrektor kopalni zespolonej, naczelni inżynierzy obu ruchów, dyrektor inwestycji kopalni zespolonej, przedstawiciele wykonawców oraz brygada PRG Intergwarek.

Prace nad połączeniem obu Ruchów rozpoczęto w roku 2009 i prowadzone były równocześnie od strony Ruchu Jas-Mos i Ruchu Zofiówka.

Prace zlecono firmom zewnętrznym. Drążeniem wyrobiska od strony Zofiówki (przekop C) zajęli się pracownicy Jastrzębskich Zakładów Remontowych, a od strony Jas-Mos-u (przekop W-3) PRG Intergwarek.

Do wyznaczonego punktu połączenia obu ruchów trzeba było wydrążyć prawie trzy kilometry nowego przekopu. Od strony Zofiówki wydrążono ponad 2000 metrów, a od Jas-Mos - 850 metrów. Brygady pracujące przy drążeniu przekopów nie mały łatwego zadania.

- Z ociosu wydobywało się dużo wody. Właściwie przez cały czas trzeba było ją odpompowywać. To była ciężka praca w trudnych warunkach, ale na szczęście udało się uniknąć większych opóźnień - podkreśla Zbigniew Matuszek, sztygar oddziałowy PRG Intergwarek.

Nowy przekop łączy wyrobiska na poziomie - 600 w Jas-Mos-ie i 900 na Zofiówce.

Wyrobisko będzie główną drogą odstawy urobku na Ruch Zofiówka.

- Teraz w przekopie łączącym zostaną zabudowane przenośniki taśmowe o szerokości taśmy 1200 m. Zakładamy, że do końca roku 2015 cały urobek z Jas-Mos-u będzie transportowany do Ruchu Zofiówka. To umożliwi wyłączenie z procesu technologicznego zakładu przeróbczego Ruchu Jas-Mos - wyjaśnia Czesław Kubaczka, dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Podziemne połącznie trzech Ruchów Kopalni Zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie to zamknięcie kolejnego etapu strategicznej inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej mającej na celu integrację techniczno-organizacyjną kopalń Borynia, Zofiówka, Jas-Mos.

Kolejnym realizowanym etapem jest modernizacja zakładu przeróbczego w Ruchu Zofiówka. Do końca 2016 roku zakład przeróbczy ma być gotowy na przejęcie urobku z wszystkich trzech ruchów.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP