Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: poprawa efektywności to podstawa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-03-2017 06:31
JSW: poprawa efektywności to podstawa
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ze względu na skomplikowaną sytuację na rynku węgla koksowego oraz realizację Programu Restrukturyzacji JSW SA oraz Grupy Kapitałowej JSW, nowy szef spółki Daniel Ozon, za niezbędne uważa podjęcie dalszych działań zmierzających do szybkiej i trwałej obniżki kosztów funkcjonowania.

Ostatnio głośno o Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Rada nadzorcza spółki odwołała ze składu zarządu z dniem 6 marca br. Tomasza Gawlika, dotychczasowego prezesa. Ponadto z zasiadania w zarządzie JSW zrezygnował bez podania przyczyny Józef Pawlinów.
Tomasz Gawlik zasiadał w zarządzie JSW SA od 4 września 2015 roku. Kilka miesięcy później - 17 grudnia - został wybrany na prezesa zarządu spółki. Z grupą JSW był związany na różnych stanowiskach od 1989 roku. Z kolei Józef Pawlinów w zarządzie JSW pełnił funkcję zastępcy prezesa ds. technicznych.

JSW była o krok od upadku

W związku z dymisjami rada nadzorcza JSW podjęła uchwałę o oddelegowaniu od dnia 6 marca 2017 roku jednak nie dłużej niż do dnia 6 czerwca 2017 roku Daniela Ozona do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu JSW SA. 

Niedawno JSW znajdowała się na skraju przepaści. Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości od razu musiał się wziąć za problemy górnictwa, w tym za ratowanie JSW.

I tak 29 sierpnia 2016 roku zawarto porozumienie między Jastrzębską Spółką Węglową a jej obligatariuszami - PKO BP SA, BGK, PZU SA, PZU na Życie SA.

Porozumienie dotyczy warunków dalszej działalności Grupy Kapitałowej JSW oraz spłaty obligacji na kwotę 700 mln złotych oraz 163,75 mln USD (łącznie około 1,3 mld złotych wyemitowanych przez JSW w ramach programu emisji ustanowionego 30 lipca 2014 roku).

W ramach zawartego porozumienia uzgodniony został nowy harmonogram spłaty obligacji. Zakłada on obniżenie pierwotnie uzgodnionej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, a więc do 2025 roku.  

Obligatariusze zrezygnowali również z przysługujących im praw, na podstawie tzw. opcji put, zawartych w dotychczasowym programie emisji obligacji, rozumianej jako możliwość wcześniejszego wykupu obligacji ze środków z emisji euroobligacji. Ponadto zarząd JSW uzgodnił z obligatariuszami plan działań restrukturyzacyjnych, które są realizowane przez spółkę w celu poprawy wyniku finansowego Grupy Kapitałowej JSW i osiągnięcia długofalowej rentowności. 

Wśród działań tych należy m.in. wymienić przekazanie KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w pierwszym kwartale 2017 roku. 

JSW miała też podejmować szereg działań oszczędnościowych zmierzających do obniżenia łącznych kosztów działalności Grupy Kapitałowej JSW o około 1,6 mld zł do roku 2025, w tym w takich obszarach jak optymalizacja zatrudnienia, struktury organizacyjnej oraz inicjatywy operacyjne w obszarach produkcji, handlu i zakupów.

KOMENTARZE (14)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP