PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW pokazuje projekt Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-02-2011 15:32

Zarząd JSW przypomina, że proponowany przez niego projekt Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) nigdy nie ograniczał przywilejów pracowniczych JSW.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej prowadzone są prace nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
Zarząd spółki wskazuje, że w dokumencie, nad którym pracują strony zapisano gwarancje zatrudnienia dla pracowników JSW.

Zarząd przypomina też, że proponowany przez niego projekt ZUZP nigdy nie ograniczał przywilejów pracowniczych JSW i gwarantuje pracownikom otrzymywanie m.in. Barbórki, czternastki, deputatu węglowego.

Spółka prezentuje też projekt ZUZP.

Jeżeli na przykład chodzi o płace, to zapisano w nim między innymi, że polityka płacowa w spółce kształtowana jest w oparciu o obowiązujące przepisy prawa pracy, niniejszy ZUZP oraz porozumienia zawarte po wejściu w życie niniejszego Układu pomiędzy zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW, a pracodawcą.

W myśl ZUZP, zasady kształtowania wynagrodzeń nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Ustala się w projekcie, że przyrost stawek płac zasadniczych w każdym roku będzie na poziomie nie niższym niż wynikający ze wskaźnika wzrostu cen artykułów konsumpcyjnych określonego w ustawie budżetowej. W sytuacji, gdy rzeczywisty wskaźnik wzrostu cen artykułów konsumpcyjnych będzie wyższy od zapisanego w ustawie budżetowej przyrost wynagrodzenia zostanie stosownie powiększony.

W projekcie ZUZP zaznaczono, że ustalenia te nie będą realizowane, gdy z uwagi na uwarunkowania zewnętrzne (kryzys) właściwe funkcjonowanie spółki będzie zagrożone. Odstąpienie od realizacji ustaleń wymagać będzie zgody organizacji związkowych będących stroną Układu

Dodatkowy przyrost stawek płac zasadniczych będzie możliwy o ile pozwoli na to sytuacja i możliwości finansowe spółki. - Podjęcie decyzji w przedmiotowej sprawie nastąpi w uzgodnieniu zarządu JSW ze stroną związkową na podstawie analizy wyników finansowych uzyskanych za I półrocze danego roku - zapisano w projekcie ZUZP.

Projekt zakłada, że pracownikowi w zależności od zajmowanego stanowiska pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie mieszczącej się w przedziale płacowym z tabeli stawek płac zasadniczych. Wynagrodzenie zasadnicze przysługuje według kategorii zaszeregowania osobistego lub zaszeregowania roboty.

Zarówno dla stanowisk robotniczych jak i nierobotniczych obowiązują tabele godzinowe i dniówkowe stawek płac zasadniczych.

Z dniem wejścia w życie układu w skład wynagrodzenia zasadniczego wejdą następujące składniki płac: - płaca zasadnicze (stawka), - dodatek funkcyjny, - dodatek przodowego, - dodatki za pracę w warunkach szkodliwych, niebezpiecznych i uciążliwych.

Prace nad ZUZP trwają, ale jak dotąd ustalono jedynie niewielki zakres tego, co trzeba będzie ustalić. Jastrzębska Spółka Węglowa szykuje się do debiutu giełdowego, który miałby nastąpić w połowie 2011 roku.

Jak na razie związkowcy twierdzą, że nie godzą się na prywatyzację spółki i zarzucają zarządowi, że nie prowadzi z nimi rzeczywistego dialogu.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP