PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: pat, który nikomu nie służy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-01-2015 10:35
JSW: pat, który nikomu nie służy

Odbiorcy węgla z JSW z obawami spoglądają na sytuację w spółce. Boją się o to, że może dojść do uszkodzenia baterii koksowniczych oraz tego, że nie zdołają się wywiązać z kontraktów.

Fot. mat. pras.

Odbiorcy węgla koksowego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej obawiają się, że przedłużający się strajk może spowodować, że nie zrealizują zawartych kontraktów.

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz zarząd wskazują, że koniecznym jest niezwłoczne podjęcie rozmów między pracodawcą a stroną społeczną.
Rada Nadzorcza JSW wraz z zarządem wystosowały wspólne oświadczenie 29 stycznia br. Napisano w nim:

„W wyniku przeprowadzonych konsultacji i dyskusji w przedmiocie sytuacji społecznej i ekonomicznej JSW, Rada Nadzorcza i zarząd JSW uzgodniły następujące stanowisko:

Zarząd JSW SA odstępuje z dniem dzisiejszym (29 stycznia 2015 roku) od zamiaru rozwiązania umów o pracę z działaczami związkowymi kopalni Budryk.

Zarząd JSW odstępuje od zasad przyznawania posiłków profilaktycznych będących przedmiotem sporu zbiorowego.

Rada nadzorcza i zarząd JSW uzgodniły, że koniecznym jest w obecnej sytuacji niezwłoczne podjęcie rozmów między pracodawcą a stroną społeczną z udziałem wspólnie wybranego mediatora oraz obserwatora z Rady Nadzorczej w pozostałych spornych kwestiach.

Z chwilą podjęcia rozmów między stronami zarząd wycofa wniosek cywilny o zabezpieczenie skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz wniosek złożony w trybie art. 36 ustawy o związkach zawodowych”.

Strona związkowa wskazuje, że jest gotowa przystąpić do proponowanych rozmów z udziałem mediatora w obecności przedstawicieli rady nadzorczej, ministerstwa skarbu oraz przedstawicieli Międzyzwiązkowego Regionalnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

- Jedynym warunkiem rozpoczęcia tych rozmów jest nieuczestniczenie w nich prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za obecną sytuację ekonomiczno-społeczną w JSW SA - zaznaczono w oświadczeniu Komitetu.

- Trzeba pamiętać, że napięcia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej występują i narastają od lat - powiedział w wywiadzie dla portalu wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Kiedy się zapoznamy z wypowiedziami uczestników konfliktu w JSW, to niektóre z nich są nacechowane wręcz nienawiścią. To nie wróży niczego dobrego. A brak decyzji rządu będzie pogarszał i tak już nienajlepszą sytuację JSW - zaznaczył prof. Marek Szczepański.

- Wychodzi na to, że kanwą tego protestu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej są antagonizmy personalne - podkreślił Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - A to zdecydowanie za mało, żeby narażać dorobek kilku pokoleń górników i stabilność 26 tysięcy miejsc pracy, z których żyje ponad 120 tysięcy ludzi.

Odbiorcy węgla z JSW z obawami spoglądają na sytuację w spółce. Boją się o to, że może dojść do uszkodzenia baterii koksowniczych oraz tego, że nie zdołają się wywiązać z kontraktów.

- Gdyby strajk w JSW się przedłużał, to obawiamy się tego, że nie wywiążemy się z kontraktów - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Tadeusz Wenecki, prezes Koksowni Częstochowa Nowa. - A wiadomo, że wypadnięcie z rynku powoduje, że zaraz w to miejsce wchodzi konkurencja.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP