PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: mozolna realizacja programu naprawczego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-10-2016 06:32
JSW: mozolna realizacja programu naprawczego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Celem wprowadzanego przez nas programu jest zapewnienie stabilnego prowadzenia działalności - podkreśla Tomasz Gawlik, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pierwszego października nastąpiło formalne przekazanie części Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Pozostała w JSW część kopalni będzie od tej pory nosiła nazwę Ruch Jastrzębie.
Przekazanie Jas-Mos-u do SRK to jeden z kluczowych elementów realizowanego przez zarząd spółki programu restrukturyzacji na lata 2016-2025.

W Ruchu Jas-Mos wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża. Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW konieczne były zmiany, aby zapewnić pracownikom bezpieczną przyszłość.

Z zakładem do SRK przejdzie także ok. 1600 pracowników, którzy skorzystają z instrumentów osłonowych zawartych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Większość (ok. 1200 osób), to pracownicy, którzy będą mogli skorzystać z urlopów górniczych.

Pozostali mają prawo do urlopów dla pracowników zakładu przeróbki węgla oraz do odpraw jednorazowych.

Natomiast dzień wcześniej, 30 września 2016 roku, JSW zawarła z Agencją Rozwoju Przemysłu SA oraz Towarzystwem Finansowym Silesia Sp. z o.o. umowę dotyczącą sprzedaży wszystkich posiadanych przez JSW akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria SA.

Umowa dotyczy sprzedaży 92,8413 proc. akcji WZK Victoria przez JSW na rzecz Inwestorów.

Łączna cena sprzedaży akcji WZK Victoria wynosi 350 mln złotych. Cała kwota z tytułu z tytułu sprzedaży akcji WZK Victoria została już zapłacona.

Sprzedaż WZK Victoria oraz przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Jas-Mos są elementami programu restrukturyzacji Grupy JSW.

- Celem wprowadzanego przez nas programu jest zapewnienie stabilnego prowadzenia działalności. Zakłada on z jednej strony inwestycje, na przykład modernizację zakładów przeróbczych w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice, a z drugiej działania optymalizacyjne w różnych obszarach funkcjonowania spółki - zaznacza Tomasz Gawlik, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Trwają rozmowy ze stroną społeczną dotyczące przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński w Suszcu.

To jeden z punktów podpisanego 29 sierpnia 2016 roku porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł.

Uzgodniono obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 roku.

Łączna suma strat kopalni Krupiński w ciągu minionych dziesięciu lat sięga ok. 900 mln zł.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (28)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 768 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

308 212 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 846 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP