Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: miliony na naprawę szkód górniczych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-09-2016 13:10
JSW: miliony na naprawę szkód górniczych
Fot. PTWP

W 2016 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyda na naprawę szkód górniczych prawie 55 mln złotych. Szkody zostaną usunięte w 887 obiektach.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca górniczy jest zobowiązany do naprawienia szkody poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, a gdy jest to niemożliwe lub koszty rażąco przekraczałyby wielkość poniesionej szkody - do wypłaty odszkodowania.
Jak zaznaczają w JSW, wielkości szkody nie wyceniają pracownicy kopalni, tylko niezależni  rzeczoznawcy, którzy dokonują tego zgodnie z obowiązującymi  ich standardami i procedurami.

I nie chodzi tu tylko o same domy, ale także o grunty rolne i leśne, ponieważ kopalnia wypłaca odszkodowanie także za straty w zasiewach i plonach.

Zarówno prace profilaktyczne, jak i te związane z usuwaniem szkód górniczych, są na bieżąco uzgadniane z lokalnymi samorządami i właścicielami prywatnych posesji.

O naprawę czy też wypłatę odszkodowania nie trzeba walczyć w sądzie - w JSW 98 procent napraw odbywa się w drodze ugody zawartej między kopalnią a właścicielem nieruchomości.

Tylko  około 2 procent spraw trafia do sądu, co jest niewielkim odsetkiem, biorąc pod uwagę to, o jak ważne i budzące emocje kwestie chodzi.

Do końca lipca tego roku spółka  wydała na prace naprawcze ponad 28 mln złotych.

Kwota ta obejmuje zarówno odszkodowania za zniszczone budynki lub utracone plony, prace odwodnieniowe i hydrotechniczne, remonty chodników i dróg,  jak i wydatki na zabezpieczanie budynków przed wpływami eksploatacji górniczej.

Ruch Borynia naprawił między innymi 10 budynków mieszkalnych za łączną kwotę 1,5 mln zł, a  Ruch Zofiówka wykonał remont chodnika przy ul. Jastrzębskiej w Gogołowej i 2 budynków mieszkalnych za  2,9 mln zł. 

Kopalnia Pniówek wyremontowała tory kolejowe, drogi, cieki, sieci kanalizacyjne oraz 21 budynków mieszkalnych za łączną kwotę 13,9 mln zł.

Kopalnia Krupiński wykonała prace związane z remontem torów, cieków wodnych oraz 26 budynków mieszkalnych.

Łączny koszt to 2,8 mln zł.  Kopalnia Budryk prowadziła remont torów JSK sp. z o.o. w Chudowie, rowu melioracyjnego i potoku Chudowskiego, 42 budynków mieszkalnych oraz lokalnej sieci melioracyjnej za łączną kwotę 3,9 mln zł.

Natomiast kopalnia Knurów-Szczygłowice wykonała remont torów PKP i JSK, drogi gminnej i 53 budynków mieszkalnych za 4,9 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 545 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP