Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW ma więcej czasu na uzgodnienie warunków restrukturyzacji zadłużenia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-11-2015 13:38
JSW ma więcej czasu na uzgodnienie warunków restrukturyzacji zadłużenia

Siedziba JSW w Jastrzębiu Zdroju.

Fot. Mat. pras. / Agnieszka Materna

16 listopada 2015 roku został zawarty aneks do umowy o dalszej współpracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej z bankami.

Aneks dotyczy umowy z 24 września br. pomiędzy JSW oraz Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski SA, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim SA i PZU Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych BIS 1 - jako obligatariuszami posiadającymi obligacje wyemitowane przez JSW na podstawie programu emisji ustanowionego umową programu emisji z dnia 30 lipca 2014 roku.
Na podstawie aneksu wydłużony został termin na uzgodnienie i podpisanie listy najbardziej istotnych zasad i warunków przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia finansowego JSW oraz spółek z grupy kapitałowej JSW (Term Sheet) przewidziany w umowie o dalszej współpracy. Brak podpisania i uzgodnienia Term Sheetu do 24 listopada 2015 roku włącznie będzie stanowił podstawę do wypowiedzenia umowy.

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trzecim kwartale 2015 roku wyprodukowały ponad 4,12 mln ton węgla, w tym 2,88 mln ton węgla koksowego i 1,24 mln ton węgla do celów energetycznych. W tym okresie wystąpiły problemy natury geologicznej w kopalni Krupiński oraz w Ruchu Zofiówka i Ruchu Jas-Mos kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

W JSW zaznaczają, że utrzymanie poziomu produkcji oraz dyscypliny w realizacji programu oszczędności pozwoliło na dalszą redukcję jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla. W trzecim kwartale spadł poniżej 300 zł na tonę i wyniósł 298,37 zł. Był o 2,6 proc. niższy niż w drugim kwartale, gdy wynosił  306,22 złotych.
 
W trzecim kwartale w relacji do drugiego kwartału cena kontraktowa węgla koksowego hard na świecie spadła o 16,5 dolara do 93 dolarów za tonę, a węgla semi-soft o 7 dolarów - do poziomu 74 dolarów za tonę. Spółka dzięki aktywnej polityce sprzedażowej częściowo zamortyzowała ten spadek, uzyskując średnią cenę sprzedaży węgla koksowego na poziomie 96 dolarów, czyli powyżej poziomów cen benchmarkowych.

W JSW wskazują, że dobre wyniki odnotowano już kolejny kwartał z rzędu w segmencie koksowym.

W trzecim kwartale o 2,5 proc. wzrosła produkcja, o prawie 13 proc. sprzedaż, a przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych były o 7,4 proc. wyższe niż w drugim kwartale br. Zredukowano jednostkowy koszt konwersji koksu o 7,6 proc. do poziomu 136,11 zł za tonę. W drugim kwartale jednostkowy koszt wyniósł 147,30 zł. Zysk netto JSW przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 2015 roku 0,9 mln zł wobec 38,2 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za trzeci kwartał wyniósł 364,4 mln zł wobec ujemnej EBITDA 94,2 mln zł kwartał wcześniej. Na poprawę wyniku trzeciego kwartału br. wpłynęło rozwiązanie rezerwy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP