PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: lepiej w trzecim kwartale 2015 roku

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-11-2015 09:20
JSW: lepiej w trzecim kwartale 2015 roku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W trzecim kwartale o 2,5 proc. wzrosła produkcja, o prawie 13 proc. sprzedaż, natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych były o 7,4 proc. wyższe niż w drugim kwartale br.

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trzecim kwartale 2015 roku wyprodukowały ponad 4,12 mln ton węgla, w tym 2,88 mln ton węgla koksowego i 1,24 mln ton węgla do celów energetycznych.
W tym okresie wystąpiły problemy natury geologicznej w kopalni Krupiński oraz w Ruchu Zofiówka i Ruchu Jas-Mos kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

W JSW zaznaczają, że utrzymanie poziomu produkcji oraz dyscypliny w realizacji programu oszczędności pozwoliło na dalszą redukcję jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla.

W trzecim kwartale spadł poniżej 300 zł na tonę i wyniósł 298,37 zł. Był o 2,6 proc. niższy niż w drugim kwartale, gdy wynosił  306,22 złotych.
 
W trzecim kwartale w relacji do drugiego kwartału cena kontraktowa węgla koksowego hard na świecie spadła o 16,5 dolara do 93 dolarów za tonę, a węgla semi-soft o 7 dolarów - do poziomu 74 dolarów za tonę.

Spółka dzięki aktywnej polityce sprzedażowej częściowo zamortyzowała ten spadek, uzyskując średnią cenę sprzedaży węgla koksowego na poziomie 96 dolarów, czyli powyżej poziomów cen benchmarkowych.

- Trzeci kwartał znów przyniósł drastyczne obniżenie cen węgla koksowego na świecie - mówi Tomasz Gawlik, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii. - Dlatego naszym celem jest kontynuowanie procesu redukcji kosztów i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach. Wyniki trzeciego kwartału w JSW potwierdzają skuteczność dotychczasowych działań. Pokazują też zaangażowanie pracowników w proces naprawy spółki. Wszyscy mamy świadomość, że im niższe będą nasze koszty, tym mamy większe szanse na przejście przez ten trudny okres - zaznacza Tomasz Gawlik.

W JSW wskazują, że dobre wyniki odnotowano już kolejny kwartał z rzędu w segmencie koksowym.

W trzecim kwartale o 2,5 proc. wzrosła produkcja, o prawie 13 proc. sprzedaż, a przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych były o 7,4 proc. wyższe niż w drugim kwartale br.

Zredukowano jednostkowy koszt konwersji koksu o 7,6 proc. do poziomu 136,11 zł za tonę. W drugim kwartale jednostkowy koszt wyniósł 147,30 zł.

Zysk netto JSW przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 2015 roku 0,9 mln zł wobec 38,2 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za trzeci kwartał wyniósł 364,4 mln zł wobec ujemnej EBITDA 94,2 mln zł kwartał wcześniej. Na poprawę wyniku trzeciego kwartału br. wpłynęło rozwiązanie rezerwy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.


NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP