Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: łączenie laboratoriów w ramach grupy kapitałowej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-01-2011 12:38

Jastrzębska Spółka Węglowa SA i Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o. zamierzają połączyć laboratoria, by zwiększyć ich potencjał.

I tak JSW oraz Koksownia Przyjaźń chcą połączyć dwie należące do nich spółki o podobnym profilu działalności: Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze z Jastrzębia-Zdroju oraz Zakład Analityczno-Badawczy Labor-Koks z Dąbrowy Górniczej.
Jest to zgodne ze strategią Grupy Kapitałowej JSW, zakładającej centralizację i integrację określonych segmentów działalności w celu zwiększenia ich potencjału i efektywności oraz zapewnienia warunków rozwoju.

Władze JSW wskazują, że połączone spółki mają szanse na lepsze wykorzystanie posiadanego majątku i kwalifikacji pracowników, poszerzenie obszarów działania i zdobycie nowych rynków usług. Sprzyjać to ma stabilizacji zatrudnienia i utrzymaniu miejsc pracy.

Przedmiot i zakres działania obu spółek w znacznej mierze pokrywa się, obejmując między innymi badania paliw stałych, gazów palnych oraz wód i ścieków. Oba podmioty, aby spełniać wymagania rynku, zmuszone są do podejmowania tych samych działań techniczno-organizacyjnych, jak choćby pozyskiwania i rozszerzania zakresu akredytacji.

Połączenie spółek ma nastąpić na podstawie art. 492 Kodeksu spółek handlowych, a więc poprzez przejęcie całego majątku jednej spółki przez drugą. W wyniku tej procedury cały majątek Labor-Koksu zostanie przejęty przez CLPB.

Zakłada się, że pracownicy Labor-Koksu przejdą do CLPB na podstawie art. 23 Kodeksu Pracy, który stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

- Oznacza to, że CLPB z chwilą połączenia spółek przez okres jednego roku będzie stosować w stosunku do przejętych pracowników postanowienia obowiązującego tam od 2006 roku Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, po czym przejdą oni na system stosowany w CLPB, gdyż nie mogą w jednej firmie funkcjonować dwa odrębne regulaminy wynagradzania i świadczeń socjalnych - mówi Wiesława Budziszewska, prezes Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. - Wszyscy muszą być traktowani równo, a ich płace muszą być powiązane z kondycją finansową firmy.

Wcześniej, w ramach realizacji przyjętej w 2007 roku Strategii w zakresie działalności laboratoryjnej w grupie węglowo-koksowej - w 2008 i 2009 roku CLPB przejęło usługi laboratoryjne w zakresie badań powietrza i pyłów kopalnianych wykonywane przez laboratoria kopalniane kopalń Borynia i Pniówek, a pierwszego sierpnia ubiegłego roku do CLPB zostało włączone Laboratorium Pomiarowe Koksowni Przyjaźń. W tym roku planowane jest przejęcie ostatniego przykopalnianego laboratorium funkcjonującego przy kopalni Budryk oraz spółki Labor-Koks.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP