PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW krytykuje Inspekcję Pracy ws. Budryka

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
19-05-2008 09:53

Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach zamierza oskarżyć dyrektora kopalni Budryk, Piotra Chmiela o naruszenie przepisów prawa pracy w związku ze zwolnieniami dwóch działaczy związkowych – Grzegorza Bednarskiego oraz Krzysztofa Łabądzia.

Jak podkreśla JSW, PIP nie kwestionuje merytorycznych podstaw rozwiązania stosunku pracy, ale naruszenie jedynie norm proceduralnych. Według PIP zwolnienia zostały dokonane bez uzyskania zgody zarządów zakładowych organizacji związkowych.
- Sytuacja wydaje się być absurdalna, ponieważ byli pracownicy Budryka byli równocześnie przewodniczącymi tych związków. Mówiąc wprost, mieliby wyrazić zgodę na zwolnienie samych siebie - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Zarząd JSW zapewnia, że rozwiązanie umów o pracę z Krzysztofem Łabądziem (WZZ Sierpień 80) i Grzegorzem Bednarskim (ZZ Kadra) nie było ani decyzją pochopną, ani polegającą na podaniu nieprawdziwych przyczyn zwolnienia. Obydwaj panowie zostali zwolnieni nie za sam udział w strajku, ale za łamanie prawa. Postawione tym osobom zarzuty są bardzo poważne. Dotyczą wprowadzenia w błąd zastępcy kierownika ruchu zakładu górniczego, naruszenia nietykalności cielesnej, szantażu, stosowania gróźb, pomawiania, znieważania, łamania regulaminu pracy oraz uniemożliwienia wykonania podziemnych kontroli.

- Wobec tak poważnych zarzutów, pracodawca był zmuszony zareagować – działając wyłącznie w interesie reprezentowanego zakładu pracy. Należy równocześnie podkreślić, że pracodawca pomimo bardzo poważnych naruszeń zastosował łagodniejszą formę rozwiązania umowy o pracę, jaką jest zwykłe wypowiedzenie, rezygnując ze zwolnień dyscyplinarnych - dodaje rzeczniczka spółki.

Odpowiadając na zarzut PIP, JSW wyjaśnia, że zwrócono się do związków zawodowych o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy podając szczegółowo motywy swojego działania. Organizacje związkowe nie przyjęły do wiadomości żadnych rzeczowych argumentów i udzieliły negatywnej odpowiedzi.

- Orzecznictwo Sądu Najwyższego wielokrotnie już potwierdziło, że drastyczne naruszanie prawa przez członka związku zawodowego nie podlega ochronie, a żądanie przywrócenia do pracy w takich okolicznościach stanowi nadużycie prawa i nie może być przez sąd uznane za uzasadnione - dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

W opinii JSW jest i drugi aspekt sprawy, poważniejszy: w ciągu trwania blisko 50-dniowego strajku w kopalni Budryk strajkujący znaleźli się na dole kopalni wbrew woli dyrektora, którego władza w kopalni jest daleko większa niż kierownika innego zakładu. Wprowadzono do szybów na głębokość 700 i 1050 m kilkudziesięciu ludzi, którzy prowadzili głodówkę w pobliżu szybu, w którym istniało znaczne zagrożenie pożarem, a zatem również i wybuchem. ZSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP