Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW Koks: większa konkurencyjność dzięki integracji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-01-2014 12:45
JSW Koks: większa konkurencyjność dzięki integracji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Utworzona 2 stycznia br. spółka JSW Koks SA grupuje w swych strukturach koksownie byłego Kombinatu Koksochemicznego Zabrze: Dębieńsko, Radlin, Jadwigę oraz Koksownię Przyjaźń.

Siedziba spółki JSW Koks SA mieści się w Zabrzu przy ulicy Pawliczka 1.
- W trakcie przygotowywania procesu łączenia koksowni uporządkowano działalność w zakresie transportu, infrastruktury kolejowej, usług laboratoryjnych, informatycznych i ubezpieczeniowych, którą realizują spółki z Grupy JSW i które świadczą swe usługi dla wszystkich podmiotów Grupy - mówi Edward Szlęk, prezes zarządu JSW Koks SA. - Celem jest racjonalizacja organizacyjna i kosztowa działalności pomocniczej, jak również odciążenie zakładów produkcyjnych od jej bezpośredniego nadzorowania. Koksownie mogą w ten sposób skoncentrować się na swoich podstawowych funkcjach. Należą do nich przede wszystkim: jakość produkcji, koszty przetwarzania, rozwój techniczny i technologiczny, spełnienie wymogów ekologicznych oraz bezpieczeństwo pracy.

Prezes Szlęk wskazuje, że struktura organizacyjna JSW Koks jest dostosowana do skutecznego pełnienia tych funkcji z pełnym wykorzystaniem posiadanego potencjału produkcyjnego i ludzkiego połączonych organizacji.

Potencjał produkcyjny nowej spółki to aktualnie prawie 4 mln ton koksu rocznie. Oznacza przeszło 5 mln ton węgla koksowego rocznie wykorzystywanego w procesie produkcyjunym.

JSW Koks staje się największym odbiorcą węgla koksowego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jej największym zakładem przetwórczym. Dlatego tak istotna staje się kwestia konkurencyjności tego segmentu.

- Temu celowi służy głównie połączenie dwóch największych spółek koksowniczych Grupy JSW. Włączenie do jednolitego systemu zarządzania wałbrzyskiej koksowni Victoria przewidziane jest w drugim etapie, wtedy proces integracji zostanie zamknięty - zaznacza prezes Edward Szlęk.

Jego zdaniem do najważniejszych zadań gwarantujących utrzymanie konkurencyjności należy zaliczyć rozwój energetyki umożliwiający podniesienie przychodów z wykorzystania gazu koksowniczego w ramach polityki energetycznej Grupy Kapitałowej JSW.

Prowadzone są takie działania w Koksowni Przyjaźń. Przygotowane i zatwierdzone są projekty dla Koksowni Radlin i Koksowni Victoria. Możliwą do osiągnięcia moc elektryczną szacuje się na prawie 160 MW.

- Dziś nie myślimy o wprowadzeniu JSW Koks na giełdę, natomiast w przyszłości niczego nie można wykluczyć - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Obecnie nie przewidujemy zwiększenia mocy produkcyjnych w koksie. Jeżeli rynek się poprawi, to będziemy się zastanawiać nad inwestycjami w tym zakresie - zaznacza szef JSW.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP