PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW Koks: większa konkurencyjność dzięki integracji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-01-2014 12:45
JSW Koks: większa konkurencyjność dzięki integracji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Utworzona 2 stycznia br. spółka JSW Koks SA grupuje w swych strukturach koksownie byłego Kombinatu Koksochemicznego Zabrze: Dębieńsko, Radlin, Jadwigę oraz Koksownię Przyjaźń.

Siedziba spółki JSW Koks SA mieści się w Zabrzu przy ulicy Pawliczka 1.
- W trakcie przygotowywania procesu łączenia koksowni uporządkowano działalność w zakresie transportu, infrastruktury kolejowej, usług laboratoryjnych, informatycznych i ubezpieczeniowych, którą realizują spółki z Grupy JSW i które świadczą swe usługi dla wszystkich podmiotów Grupy - mówi Edward Szlęk, prezes zarządu JSW Koks SA. - Celem jest racjonalizacja organizacyjna i kosztowa działalności pomocniczej, jak również odciążenie zakładów produkcyjnych od jej bezpośredniego nadzorowania. Koksownie mogą w ten sposób skoncentrować się na swoich podstawowych funkcjach. Należą do nich przede wszystkim: jakość produkcji, koszty przetwarzania, rozwój techniczny i technologiczny, spełnienie wymogów ekologicznych oraz bezpieczeństwo pracy.

Prezes Szlęk wskazuje, że struktura organizacyjna JSW Koks jest dostosowana do skutecznego pełnienia tych funkcji z pełnym wykorzystaniem posiadanego potencjału produkcyjnego i ludzkiego połączonych organizacji.

Potencjał produkcyjny nowej spółki to aktualnie prawie 4 mln ton koksu rocznie. Oznacza przeszło 5 mln ton węgla koksowego rocznie wykorzystywanego w procesie produkcyjunym.

JSW Koks staje się największym odbiorcą węgla koksowego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jej największym zakładem przetwórczym. Dlatego tak istotna staje się kwestia konkurencyjności tego segmentu.

- Temu celowi służy głównie połączenie dwóch największych spółek koksowniczych Grupy JSW. Włączenie do jednolitego systemu zarządzania wałbrzyskiej koksowni Victoria przewidziane jest w drugim etapie, wtedy proces integracji zostanie zamknięty - zaznacza prezes Edward Szlęk.

Jego zdaniem do najważniejszych zadań gwarantujących utrzymanie konkurencyjności należy zaliczyć rozwój energetyki umożliwiający podniesienie przychodów z wykorzystania gazu koksowniczego w ramach polityki energetycznej Grupy Kapitałowej JSW.

Prowadzone są takie działania w Koksowni Przyjaźń. Przygotowane i zatwierdzone są projekty dla Koksowni Radlin i Koksowni Victoria. Możliwą do osiągnięcia moc elektryczną szacuje się na prawie 160 MW.

- Dziś nie myślimy o wprowadzeniu JSW Koks na giełdę, natomiast w przyszłości niczego nie można wykluczyć - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Obecnie nie przewidujemy zwiększenia mocy produkcyjnych w koksie. Jeżeli rynek się poprawi, to będziemy się zastanawiać nad inwestycjami w tym zakresie - zaznacza szef JSW.

Jerzy Dudała


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

47 960 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 266 103 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 688 570 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.