Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: jest koncesja dla kopalni Krupiński

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-04-2013 11:26
JSW: jest koncesja dla kopalni Krupiński
fot. PTWP

Minister Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej przez kopalnię Krupiński do 31 grudnia 2030 roku.

Koncesją został objęty obszar górniczy Suszec IV o powierzchni 33,8 km kw. położony głównie na terenie gminy Suszec oraz częściowo na terenie miast Orzesze i Żory.
Tym samym wygasła koncesja przyznana kopalni w 1994 roku na wydobywanie węgla do końca 2015 roku. Powierzchnia dotychczasowego obszaru górniczego wynosiła 27,6 km kw.

O nową koncesję kopalnia ubiegała się nie tylko ze względu na upływający termin jej ważności, ale także z powodu udokumentowania nowych zasobów węgla w złożu, powiększenie obszaru górniczego o tereny znajdujące się na północ i wschód od aktualnego obszaru górniczego i zmianę głębokości dokumentowania złoża z 1020 do 1 220 metrów, co umożliwi jej kontynuowanie działalności wydobywczej przez kolejnych kilkanaście lat.
Wielkość zasobów operatywnych - możliwych do wydobycia - węgla kamiennego w obszarze objętym koncesją szacowana jest na 48,8 mln ton. Do głębokości 1220 m w granicach złoża udokumentowano 72 pokłady węgla.

Warunki prowadzenia eksploatacji i gospodarczego korzystania ze środowiska zostały określone w Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wynika z niej, że kopalnia będzie prowadziła eksploatację w oparciu o istniejącą infrastrukturę zakładu górniczego i nie przewiduje budowy nowych obiektów. W obrębie terenu górniczego może wystąpić maksymalnie trzecia kategoria szkód górniczych, a kopalnia będzie podejmowała działania mające na celu ograniczenie oddziaływania prowadzonej eksploatacji na powierzchnię.

- Roboty górnicze w rozszerzonej części obszaru górniczego zostały już rozpoczęte, gdyż stanowią kontynuację wcześniej prowadzonych prac związanych z rozpoznaniem złoża - zaznacza Marian Kurpas, dyrektor kopalni Krupiński.

Kopalnia Krupiński prowadzi eksploatację węgla od 1983 roku. Wydobycie dobowe kształtuje się na poziomie 8,5 tys. ton węgla.
Produkuje węgle stosowane zarówno w energetyce, jak i koksownictwie. Zatrudnia ponad 2 tys. 700 osób.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP