PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW i PBSz podpisały umowę ws. budowy szybu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-07-2009 15:55

Jastrzębska Spółka Węglowa i Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z Bytomia, wchodzące w skład grupy kapitałowej Kopex, 30 lipca br. podpisały umowę na wykonanie rury szybowej oraz dwustronnego wlotu szybowego szybu 1 Bzie w kopalni Zofiówka.

Szyb ten będzie głębiony w ramach rozbudowy kopalni Zofiówka obejmującej, udostępnienie i zagospodarowanie nowego złoża „Bzie-Dębina 1-Zachód”. Przetarg został rozstrzygnięty 1 lipca, a wartość kontraktu wynosi 180,5 mln złotych netto. Portal wnp.pl na bieżąco informował o losach przetargu. Zobacz wcześniejsze teksty: PBSz wygrało przetarg i wybuduje szyb dla JSW
JSW: jest jedna oferta złożona przez Kopex-PBSz na budowę szybu 1 Bzie

JSW: 19 maja upłynął termin składania ofert na budowę szybu 1 Bzie

- Złoże „Bzie-Dębina 1-Zachód” to jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów bilansowych węgla szacujemy na 600 mln ton. Dzięki udostępnieniu i zagospodarowaniu nowego złoża żywotność kopalni „Zofiówka” zostanie przedłużona co najmniej do 2070r. – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Udostępnienie złoża „Bzie-Dębina 1 – Zachód” od strony wyrobisk pola macierzystego kopalni „Zofiówka” oparte zostało na wykonaniu upadowej taśmowej i upadowej taśmowej równoległej, o długości 1950m każda, z nachyleniem 7° w kierunku południowym, do złoża „Bzie-Dębina 1 – Zachód”. Wyrobiska te aktualnie są drążone.

Na realizację zadania, polegającego na zgłębieniu szybu o średnicy 8 m i głębokości 1164 m doprowadzającego świeże powietrze do nowego rejonu kopalni oraz służącego do transportu materiałów i załogi, Przedsiębiorstwo Budowy Szybów ma 4 lata. Tak więc szyb będzie gotowy w połowie 2013 roku.

Pierwsza tona węgla zostanie wydobyta z nowego pola w 2018 roku, a w 2022 roku wydobycie węgla koksowego osiągnie poziom 6500 ton na dobę. W dalszej perspektywie planowany jest wzrost wydobycia ze złoża „Bzie-Dębina 1-Zachód” do 12 tysięcy ton na dobę.

Budowa szybu 1 Bzie jest jedną z największych inwestycji w polskim górnictwie od ponad 20 lat.

Planowana wielkość nakładów inwestycyjnych do 2018r., koniecznych do uruchomienia wydobycia z obszaru nowego złoża określona została w wysokości ok 1,1 mld zł.

Nakłady inwestycyjne do roku 2030 tj. do osiągnięcia docelowego wydobycia oszacowane zostały na ok. 2,1 mld zł.

W sąsiedztwie szybu 1 Bzie na obszarze około 13 ha w latach 2013-2018 planowana jest budowa niezbędnej infrastruktury obejmującej między innymi budynek administracyjno-socjalny, stację odmetanowania, rozdzielnie, obiekty systemu klimatyzacji, obiekty zaplecza warsztatowego, kotłownię oraz place i drogi komunikacji wewnętrznej.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP