Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: fundusz stabilizacyjny pomoże w czasie dekoniunktury

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-01-2018 07:37 |  aktualizacja: 18-01-2018 07:47
JSW: fundusz stabilizacyjny pomoże w czasie dekoniunktury

JSW osiąga teraz dobre wyniki, ale musi myśleć o zabezpieczeniu się na gorsze czasy.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odkładać w nim część wypracowanych zysków. Fundusz ma na celu wsparcie bieżącej płynności i ograniczenie wpływu ryzyka zmienności cen węgla i koksu na utrzymanie ciągłości działalności Grupy Kapitałowej JSW.

 • 18 stycznia br. spodziewana jest decyzja akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego za łącznie 1,5 mld zł.
 • Fundusz zostanie utworzony na czas określony - do dnia 30 grudnia 2024 roku, przy czym okres działalności funduszu może zostać przedłużany maksymalnie o 3 lata.
 • Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odkładać w nim część wypracowanych zysków.
- Jest pewna stabilizacja na rynku węgla koksowego i koksu. Ona powinna potrwać przynajmniej rok - zaznaczył w wywiadzie dla portalu WNP.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Natomiast Jastrzębska Spółka Węglowa, biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, kiedy ledwie zdołała się uratować, musi już teraz myśleć o zabezpieczeniu się na chudsze lata. Temu ma służyć m.in. utworzenie przez JSW funduszu stabilizacyjnego, który ma być swoistym buforem bezpieczeństwa. Poza tym konieczne będą też rzeczowe rozmowy z przedstawicielami załogi, bowiem Jastrzębska Spółka Węglowa jest mocno podatna na wahania koniunktury - podkreślił minister Tchórzewski.

Czytaj także: Minister energii Krzysztof Tchórzewski dla WNP.pl o atomie oraz o tym, co najważniejsze dla funkcjonowania górnictwa

Zabezpieczyć się na chudsze lata

Środki funduszu - wskazano w Jastrzębskim Węglu wydawanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową - będą lokowane w płynne aktywa o bardzo wysokim współczynniku bezpieczeństwa, w tym głównie w obligacje Skarbu Państwa, inne skarbowe instrumenty dłużne oraz inne instrumenty, dla których stosowny limit zaangażowania został ściśle określony w polityce inwestycyjnej funduszu. 

Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odkładać w nim część wypracowanych zysków.  

Pieniądze wykorzystane zostaną w okresie załamania koniunktury, bądź wtedy, kiedy zagrożona zostanie płynność finansowa spółki.  

Jednocześnie z funduszu czerpać będzie można pieniądze na długo- i średnioterminowe inwestycje o strategicznym znaczeniu dla JSW. Takie inwestycje mogą się między innymi wiązać z rozbudową mocy wydobywczych, zwiększeniem dostępu do złóż, przeróbką węgla oraz produkcją koksu. 

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP