Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: finał strajku w kopalni Budryk

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-10-2011 10:35

Po upływie niemal trzech lat od rozpoczęcia najdłuższego w historii polskiego górnictwa strajku, znalazł on swój finał w sądzie - zapadły ostateczne wyroki.

Sąd Najwyższy wypowiedział się w kwestii czterech liderów strajku żądających przywrócenia do pracy w kopalni Budryk.
Liderzy, o których mowa, zostali zwolnieni przez pracodawcę po zakończeniu strajku w związku z naruszaniem prawa.

Jak wskazują w JSW - wszystkie wyroki Sądu Najwyższego są korzystne dla pracodawcy.

W sprawie trzech pracowników sąd ostatecznie oddalił roszczenia dotyczące przywrócenia do pracy, natomiast w przypadku czwartego pracownika uchylił wyrok przywracający do pracy z powodu rażącego naruszenia prawa przez Sąd Okręgowy, który wydał taki nakaz.

W stwierdzeniach sądu znalazło się m.in. określenie: „Obaj powodowie dopuścili się czynnej fizycznej agresji wobec innych pracowników. Są to zdarzenia drastyczne. Pracodawca nie powinien tolerować agresywnych zachowań w czasie akcji strajkowej. Wartością nadrzędną jest zdrowie i godność człowieka. Pracodawca winien chronić te dobra i odpowiednio reagować na ich naruszenie w zakładzie pracy.” (IPK 221/10).

W uzasadnieniu kolejnego wyroku czytamy: „w przypadku powoda, zarzucane mu zachowanie szkodzące interesom pracodawcy i pracowników, narażające na niebezpieczeństwo ich zdrowie i życie przez udaremnienie wykonania prac przeciwpożarowych, nie ma związku z działalnością związku zawodowego, chociaż miało miejsce w czasie strajku. To zachowanie powoda zostało słusznie ocenione jako wyjątkowo naganne (IPK 278/10).

Uznana została również skarga kasacyjna wniesiona przez pełnomocnika pracodawcy od wyroku Sądu Okręgowego przywracającego jednego z pracowników do pracy: „skarga jest oczywiście uzasadniona z powodu rażącego naruszenia zaskarżonym wyrokiem art. 378 §1 k.p.c. Przypisane powodowi zachowania w razie ich potwierdzenia w postępowaniu dowodowym mogły zostać ocenione jako uzasadniające rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 §1 pkt.1 kodeksu pracy (IPK 41/10).

- Strajk nie jest usprawiedliwieniem dla łamania prawa, które nie przestaje w tym czasie obowiązywać każdego obywatela. Podczas strajku i po jego zakończeniu prawo w Budryku było wielokrotnie łamane i jako pracodawca nie mogliśmy udawać, że nic się nie dzieje, musieliśmy wyciągnąć konsekwencje - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP