Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW, czyli piękna panna na wydaniu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-11-2010 09:24
JSW, czyli piękna panna na wydaniu

Jastrzębska Spółka Węglowa miałaby w 2011 roku zadebiutować na giełdzie. Można spodziewać się sukcesu, bo spółka produkuje poszukiwany na rynku węgiel koksowy i realizuje przyszłościowe inwestycje.

Między innymi kopalnia Budryk, znajdująca się w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kosztem ok. 1 mld zł buduje bardzo istotny dla spółki poziom 1290. Udostępni on najbardziej poszukiwany na rynku węgiel koksowy typu 35.1 oraz 35.2.
Niedawno, co istotne, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyjął Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW SA na lata 2010-2020. Plan uzyskał pozytywną akceptację Rady Nadzorczej.

Określa on m.in. wizję i misję firmy, a także cele strategiczne. Strategia przewiduje, że działalność Grupy JSW będzie skoncentrowana na wydobyciu i sprzedaży węgla, a także produkcji i sprzedaży koksu. Takie dziedziny, jak energetyka, transport, remonty oraz laboratoria będą stanowiły działalność wspierającą.

Szacuje się, że z emisji akcji Jastrzębska Spółka Węglowa może pozyskać około 3,5 mld zł, albo i więcej.

Przy czym Skarb Państwa ma zachować kontrolę nad JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma uporządkowaną strukturę. W latach 1993-2010 spółka m.in. sprzedała szereg nieruchomości nieprodukcyjnych. Do sprzedanych nieruchomości należą między innymi DW „Moszczeniczanka” w Zakopanem, DW „Narcyz” w Ustroniu, DW „Sokół” w Ustroniu, budynek warsztatowo-magazynowy w Kaczycach, Zakład nr 4 KWK „Morcinek” w całkowitej likwidacji w Kaczycach, Kopalnia „Moszczenica” w całkowitej likwidacji w Jastrzębiu Zdroju, Przystań Żeglarska w Iławie, czy też wyciąg narciarski w Istebnej.

W wyniku działań restrukturyzacyjnych JSW praktycznie wyzbyła się obiektów mieszkaniowych, wypoczynkowych, rekreacyjnych, oświatowych, sportowych, związanych z infrastrukturą publiczną.

- Analizując przebieg oraz rezultaty procesów restrukturyzacji majątkowej, własnościowej i organizacyjnej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej należy stwierdzić, że procesy te przyniosły znaczące efekty ekonomiczne, zarówno poprzez zmniejszenie kosztów utrzymania zbędnych obiektów i nieruchomości jak i poprzez uzyskanie środków z tytułu ich zbycia - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Pozostały majątek nieprodukcyjny JSW stanowi niewielki zasób, który zostanie efektywnie wykorzystany lub zbyty.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP