JSW: co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku na dywidendę

JSW: co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku na dywidendę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej inwestorzy indywidualni będą mogli się zapisać od 14 do 27 czerwca, a instytucjonalni od 29 czerwca do 1 lipca - podała spółka w prospekcie. Firma chce przeznaczyć na dywidendę co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku.

Prospekt emisyjny JSW w wersji PDF do pobrania tutaj.

W prospekcie napisano, że polityka dywidendowa będzie uwzględniać plany rozwoju Grupy, w szczególności jej plany inwestycyjne, które mają zapewnić stabilny rozwój. "Będzie uzależniona od aktualnych wyników działalności, przepływów pieniężnych, sytuacji finansowej oraz potrzeb kapitałowych, ogólnych uwarunkowań gospodarczych, jak również związanych z wypłatą dywidendy ograniczeń prawnych, podatkowych, regulacyjnych i umownych, a także innych czynników, które zarząd uzna za istotne, i będzie podlegała zmianom, mającym na celu dostosowanie jej do powyższych czynników" - dodano.

14 czerwca rozpocznie się przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych i osób uprawnionych. Zapisy dla osób uprawnionych zakończą się 24 czerwca, a dla inwestorów indywidualnych 27 czerwca.

"Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje sprzedawane. Liczba akcji sprzedawanych, którą może obejmować zapis złożony przez jednego inwestora indywidualnego, nie może być mniejsza niż 5 ani większa niż 75 akcji sprzedawanych" - napisano w prospekcie.

Podano, że liczba akcji sprzedawanych przeznaczonych do przydziału inwestorom indywidualnym będzie stanowiła różnicę pomiędzy 25 proc. akcji oferowanych w ramach oferty a liczbą akcji sprzedawanych, na jaką osoby uprawnione złożyły ważne zapisy. Dodano jednocześnie, że Skarb Państwa zastrzega sobie prawo do zmiany tej liczby o nie więcej niż 5 proc. ostatecznej liczby akcji oferowanych, łącznie do nie więcej niż 30 proc. ostatecznej liczby akcji, jeśli inwestorzy indywidualni zapiszą się na więcej niż 25 proc. oferowanych akcji.

"W przypadku złożenia zapisów przez inwestorów indywidualnych łącznie na liczbę akcji sprzedawanych większą niż 25 proc. akcji sprzedawanych oferowanych w ramach oferty, ustalona zostanie maksymalna liczba akcji sprzedawanych, jaka może zostać przydzielona na jeden zapis (+Maksymalny Przydział+)" - napisano.

"W takim przypadku zapisy inwestorów indywidualnych, które będą opiewały na liczbę akcji sprzedawanych mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi, zostaną zrealizowane w pełni. Natomiast inwestorom indywidualnym, którzy złożyli zapis na większą liczbę akcji sprzedawanych niż maksymalny przydział, zostanie przydzielona liczba akcji sprzedawanych równa liczbie maksymalnego przydziału" - dodano.

Maksymalna liczba akcji, przeznaczona do przydziału osobom uprawnionym, wynosi 2.048.550 akcji. Mogą one złożyć zapis na maksymalnie 75 akcji.

28 czerwca zostanie opublikowana cena sprzedaży.

"Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może zostać ustalona na poziomie wyższym niż cena maksymalna. Natomiast cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i osób uprawnionych nie będzie wyższa niż cena maksymalna. Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych będzie równa" - napisano.

Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 29 czerwca do 1 lipca.

Debiut spółki na GPW ma odbyc się 6 lipca. Prospekt JSW sporządzono w związku z ofertą publiczną do 39.496.196 akcji serii A i B. Oferującym akcje jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Przy założeniu sprzedaży wszystkich akcji sprzedawanych, Skarb Państwa będzie posiadać 54.424.801 akcji, tj. 50 proc. plus jedną akcję ogólnej liczby akcji spółki oraz akcje pracownicze, które do czasu zbycia na rzecz uprawnionych pracowników pozostaną własnością Skarbu Państwa (14.928.603 akcji, czyli 13,71 proc.).

"Ponadto, przy powyższym założeniu, po wniesieniu do spółki w postaci aportu akcji KK Zabrze i związaną z tym emisją akcji serii D, która ma nastąpić wkrótce po zakończeniu oferty, Skarb Państwa będzie posiadać 60.828.911 akcji, tj. 52,77 proc. ogólnej liczby akcji spółki (wyłączając akcje pracownicze)" - napisano.

Dodano, że udział SP w kapitale spółki zmniejszy się w wyniku przeprowadzenia procesu udostępniania akcji pracowniczych, zaoferowania uprawnionym pracownikom KK Zabrze części akcji spółki serii D oraz przeprowadzenia emisji akcji spółki serii C przeznaczonej do nieuprawnionych pracowników Grupy i KK Zabrze. Zaznaczono jednocześnie, że Skarb Państwa będzie posiadał pakiet akcji zapewniający ponad 50 proc. ogólnej liczby głosów na WZA spółki.

W najbliższy piątek ma się odbyć kolejna runda rozmów między zarządem a związkowcami Jastrzębskiej Spółki Węglowej przed wprowadzeniem firmy na giełdę. Według związkowców, którzy poinformowali o terminie negocjacji, będzie to spotkanie ostatniej szansy. Czytaj więcej: W piątek kolejne rozmowy ws. konfliktu w JSW

Obok przedstawicieli strony społecznej i zarządu JSW w rozmowach, prowadzonych na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach, mają uczestniczyć przedstawiciele resortów gospodarki i skarbu.

Według informacji związkowców, w rozmowach wezmą udział wiceminister gospodarki Rafał Baniak i wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak.

Związki domagają się m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW po jej upublicznieniu (spółka ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca) oraz akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty są spełnione, strona społeczna chce jednak, by było to zapisane w specjalnym porozumieniu.

Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc. Zarząd proponuje 5,5 proc.; dalszy wzrost płac miałby wiązać się z efektywnością pracy. Wcześniej związki porozumiały się z zarządem w sprawach pracowniczych, m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia.

Poprzednie, piątkowe rozmowy na forum WKDS zostały zerwane, związkowcy zagrozili strajkami w kopalniach. Przedstawiciele zarządu JSW oraz ministerstw gospodarki i skarbu, a także wojewoda śląski, byli zaskoczeni postawą związkowców i zarzucili im "grę nie fair". W sobotę jednak skierowali do związkowców apel o wznowienie rozmów, zapewniając, że gotowi są zapomnieć o "przykrym incydencie" z WKDS.

W poniedziałek związki zdecydowały o zawieszeniu zaplanowanej na czwartek akcji strajkowej. Jednocześnie wyraziły dezaprobatę wobec formy apelu, zaprzeczając, aby kierowały nimi własne interesy. Związkowcy zwrócili się w poniedziałek do wojewody śląskiego o wyznaczenie terminu kolejnych rozmów w ramach WKDS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: JSW: co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku na dywidendę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!