PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: celem wydobycie ok. 17 mln ton węgla w 2015 roku

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-11-2014 11:09
JSW: celem wydobycie ok. 17 mln ton węgla w 2015 roku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kopalnia Knurów-Szczygłowice będzie w przyszłym roku mogła się przyczynić do tego, że JSW zdoła wydobyć około 17 milionów ton węgla.

Wszystkie spółki węglowe odnotowują słabsze wyniki w związku z dekoniunkturą na rynku węgla energetycznego oraz koksowego.
Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej od lipca do września 2014 roku zdołała wyprodukować ponad 3,9 miliona ton węgla, a zatem prawie 60 procent więcej niż kwartał wcześniej.

Było to możliwe dzięki - na co zwracają uwagę władze spółki - przezwyciężeniu problemów geologicznych oraz przejęciu od sierpnia br. kopalni Knurów-Szczygłowice, którą JSW nabyła od Kompanii Węglowej. Przychody Grupy Kapitałowej JSW wzrosły w trzecim kwartale o 13 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Z uwagi na wyższą produkcję wyraźnie spadły jednostkowe koszty wydobycia, znacząco w ujęciu kwartał do kwartału wzrosła także sprzedaż węgla.

Zarówno ceny węgla tak koksowego, jak i do celów energetycznych pozostały w trzecim kwartale na niezmiennym poziomie, ceny koksu nieznacznie spadły.

Grupa zanotowała dodatni wynik finansowy - niemal 39 milionów złotych, w porównaniu do drugiego kwartału zakończonego stratą.

- W obecnej sytuacji dla zarządu ważne jest oprócz ciągłej racjonalizacji kosztów, obniżenie wydatków inwestycyjnych - zaznacza Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW. - Wprowadzamy rozwiązania, które pozwolą w przyszłym roku doprowadzić do dodatnich przepływów pieniężnych. Wiemy, że nie obędzie się bez redukcji kosztów w obszarze niektórych przywilejów pracowniczych, co zresztą wprowadzają wszystkie spółki górnicze.

We wrześniu wydobycie dobowe przekroczyło 55 tys. ton - 71 tys. ton razem z kopalnią Knurów Szczygłowice.

Wzrosła o ponad 38 proc. kwartał do kwartału sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych.

W spółkach węglowych od dłuższego już czasu wskazują, że muszą między innymi nastąpić zmiany w modelu organizacyjnym rodzimego górnictwa, bo jeżeli nadal będzie funkcjonował model pracy przez pięć dni w tygodniu po 2,5 godz. efektywnej pracy na dniówkę, to będzie coraz gorzej. Prezesi spółek węglowych zaznaczają również, że tzreba znieść bariery, w tym również te natury prawnej.

Jerzy Dudała

O wiodących problemach sektora węglowego będzie mowa w trakcie konferencji Górnictwo 2014.
Konferencja odbędzie się 19 listopada w Katowicach, w budynku Biuro Centrum przy ulicy Mickiewicza 29. Początek zaplanowano na godzinę 9.00.
Organizatorem konferencji jest Grupa PTWP, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP