Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: bliżej do zażegnania sporu, choć nic nie jest jeszcze przesądzone

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-05-2011 09:54
JSW: bliżej do zażegnania sporu, choć nic nie jest jeszcze przesądzone
Komunikat międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego w JSW

Zrobiono duży krok do zawieszenia sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Po długich, przeszło 10-godzinnych negocjacjach uzgodniono w czwartek, 5 maja, zapisy porozumienia zbiorowego, które zawiera m.in. postulowane przez stronę społeczną 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

Zachodzi szansa, że w przyszłym tygodniu dojdzie do ostatecznych uzgodnień i spór w JSW zostanie zażegnany.
- Obydwie strony wykazały się koncyliacyjną postawą, sądzę, że w kolejnym tygodniu wszystko zostanie dopięte - oceniła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, która uczestniczyła w negocjacjach prowadzonych w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Porozumienie zbiorowe, którego domagali się związkowcy, podpisano, gdyż nie zdołano w JSW ustalić Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Porozumienie to zawiera między innymi utrzymanie dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy.

W porozumieniu jest m.in. mowa o 10-letnich gwarancjach zatrudnienia, jakich domagała się strona społeczna, zawiera też ono sprawy dotyczące umów pracowniczych oraz dialogu społecznego.

- To porozumienie pokazuje pracownikom naszej spółki, że intencją zarządu i właściciela jest dalszy rozwój firmy oraz zapewnienie miejsc pracy - mówi dla portalu wnp.pl prezes zarządu JSW Jarosław Zagórowski.

Według strony społecznej negocjacje 5 maja były owocne.

- Zostały spełnione podstawowe warunki, które otwierają możliwości prowadzenia dalszych negocjacji w pozostałych sprawach, które pozostały do rozstrzygnięcia - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW. (Czytaj także rozmowę portalu wnp.pl z Sławomirem Kozłowskim: Państwo musi zachować władztwo korporacyjne w spółce!)

Dotąd wydawało się, że do porozumienia droga jest bardzo daleka.

7 i 8 kwietnia odbyło się w JSW referendum, w którym 95 proc. głosujących górników opowiedziało się przeciwko prywatyzacji spółki i za strajkiem., Strajk dobowy odbył się 18 kwietnia, jego koszt szacuje się na 30 mln zł.

Dzięki parafowanemu 5 maja porozumieniu zawieszony został strajk włoski w kopalniach JSW.

Debiut giełdowy spółki zaplanowano na 30 czerwca. Prospekt emisyjny JSW miał zostać złożony w KNF 4 maja. Jednak terminu zwołania walnego zgromadzenia nie ustalono.
Komunikat międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego w JSW  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP