PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: akcje spółki będą dla wszystkich pracowników

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-04-2011 14:17
JSW: akcje spółki będą dla wszystkich pracowników

Ma być uruchomiona bezpłatna infolinia, za pośrednictwem której będzie można uzyskać informacje dotyczące bezpłatnego nabycia akcji JSW - dowiedział się portal wnp.pl.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Gospodarki podjęły decyzję, że w przypadku ewentualnej oferty publicznej akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymają wszyscy obecnie pracujący w Grupie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także załoga wnoszonego obecnie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze. Informacje na ten temat znalazły się również w wewnętrznym biuletynie JSW, w którym opisano kwestie akcji pracowniczych.
Skarb Państwa zamierza wkrótce na Walnym Zgromadzeniu JSW zmienić statut, żeby po upublicznieniu zapewnić sobie kontrolę nad spółką wprowadzając dodatkowy mechanizm kontrolny.

Skarb Państwa ma zachować co najmniej 50 proc. plus 1 akcję w JSW.

Ma nastąpić przekazanie akcji pracowniczych osobom uprawnionym. Ponadto ma nastąpić przekazanie akcji pracownikom Grupy JSW nie mających ustawowego prawa nieodpłatnego nabycia akcji.

Mają być gwarancje zatrudnienia na 5 lat, ma też dojść do utworzenia specjalnej transzy akcji w ofercie publicznej skierowanej do pracowników Grupy JSW i KK Zabrze.

JSW została utworzona z 7 kopalń i fakt ten został zarejestrowany w dniu 1 kwietnia 1993 roku. W tym dniu przekształcono te przedsiębiorstwa w spółkę JSW - spółkę akcyjną. Jest to data skomercjalizowania.

Jest ona istotna w związku z pakietem pracowniczym, który wspólnie przygotowały JSW, MSP oraz MG. Jednym z jego elementów jest nieodpłatne przekazanie akcji pracowniczych po wejściu JSW na Giełdę Papierów Wartościowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, prawo do objęcia akcji pracowniczych mają osoby, które do czasu przekształcenia się przedsiębiorstwa państwowego w spółkę (komercjalizacji) były pracownikami co najmniej 10 lat.

Oznacza to, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, akcje pracownicze JSW objąć mogą osoby, które przed dniem 1 kwietnia 1993 r., a więc dniem przekształcenia JSW w spółkę, były pracownikami spółek należących do Grupy. Takich pracowników nazywa się pracownikami uprawnionymi.
W sumie uprawnionym pracownikom spółek powstałych w wyniku komercjalizacji przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania spółki do rejestru, a więc w przypadku JSW pierwszego kwietnia 1993 roku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (29)

GPW [GPW]

kurs:

42.96 PLN -0.04 (-0.09%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP