Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Joanna Strzelec-Łobodzińska o prywatyzacji spółek węglowych i trzymaniu kciuków za Silesię

Autor: wnp.pl (rozmawiał: Jerzy Dudała)
28-08-2009 10:37
Joanna Strzelec-Łobodzińska o prywatyzacji spółek węglowych i trzymaniu kciuków za Silesię

- Nie rozważaliśmy jak dotąd możliwości wprowadzenia inwestora branżowego do KHW - mówi dla portalu wnp.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo i energetykę.

Czy możliwe, że dla którejś ze spółek węglowych będzie szukany inwestor strategiczny? Pojawiają się ostatnio głosy, że Katowicki Holding Węglowy miałby być prywatyzowany poprzez inwestora branżowego. Ile w tym prawdy?
- Najpierw Katowicki Holding Węglowy musi się uporać z problemami z płynnością finansową. KHW robi w tym zakresie, co tylko może, między innymi emituje obligacje węglowe.

Kiedy wskaźniki KHW będą wskazywały na celowość podjęcia działań w kierunku PRE-IPO, to taka decyzja zostanie podjęta. Nie rozważaliśmy jak dotąd możliwości wprowadzenia inwestora branżowego do KHW.

Czy emisja obligacji węglowych KHW zakończy się sukcesem?

- Ostatnie doniesienia prasowe, w tym tekst o możliwym bankructwie KHW, na pewno mu nie pomogły. Natomiast nadal uważam, że emisja obligacji KHW zakończy się powodzeniem. Być może holding nie zdoła uplasować na rynku papierów o wartości 900 mln zł, ale sądzę, że będzie to naprawdę znacząca kwota. Pierwsze umowy są aktualnie finalizowane.

Co z Jastrzębską Spółką Węglową?

- Jastrzębska Spółka Węglowa w okresie ubiegłorocznej koniunktury była dość poważnie brana pod uwagę, jeśli chodzi o prywatyzację poprzez giełdę. Natomiast teraz nie jest dobry czas na to.

Najpierw musi zostać utworzona grupa węglowo-koksowa poprzez włączenie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze. W międzyczasie być może koniunktura ulegnie znaczącej poprawie. W każdym razie JSW jest przymierzana do prywatyzacji poprzez giełdę. Musi się jednak ustabilizować sytuacja na rynku węgla koksowego.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej już się cieszą, że nastąpiło ożywienie na rynku węgla koksowego. I zaczynają myśleć o tym, że być może niebawem trzeba będzie wydobywać węgiel przez sześć dni w tygodniu. Jak Pani się na to zapatruje?

- Wszystko będzie uzależnione od sytuacji rynkowej. Rzeczywiście nastąpiło ożywienie na rynku węgla koksowego, zwały już nie rosną, a wyniki nie ulegają dalszemu pogorszeniu.

Jeżeli będzie zwiększony popyt na węgiel koksowy, to sądzę, że można będzie uzgodnić z załogą JSW wydobycie przez sześć dni w tygodniu.

Sądzi Pani, że pracownikom kopalni Silesia się powiedzie i założona przez nich spółka poradzi sobie na rynku?

- Sam zamysł tworzenia spółki przez pracowników należy ocenić pozytywnie. Natomiast trzeba pamiętać, że Silesia jest trudną kopalnią. Jak wiadomo nie powiodły się próby jej sprzedaży.

Natomiast trzymamy kciuki, by Silesia zdołała wyjść na prostą i by wszystko skończyło się pomyślnie. Więcej na ten temat będę mogła powiedzieć po prezentacji biznesplanu dotyczącego dalszego funkcjonowania Silesii.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Kolejną część rozmowy z wiceminister Joanną Strzelec-Łobodzińską opublikujemy w portalu wnp.pl w poniedziałek 31 sierpnia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP