Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jiří Paštika, prezes PG Silesia: trzeba fedrować 7 dni w tygodniu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-10-2012 05:33
Jiří Paštika, prezes PG Silesia: trzeba fedrować 7 dni w tygodniu
Fot. PTWP (Maciej Kwaśniewski)

Ważne było wytłumaczenie pracownikom, dlaczego kopalnia ma pracować 7 dni w tygodniu - mówi dla portalu wnp.pl Jiří Paštika, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia.

Jak przedstawiają się inwestycje poczynione w kopalnię Silesia?
- Przejęliśmy kopalnię Silesia od Kompanii Węglowej w grudniu 2010 roku. Od Kompanii Węglowej nabyliśmy zasoby węgla, bowiem sprzęt był zupełnie zużyty.

Należało więc zainwestować w nowe, wysokowydajne maszyny i urządzenia. Zainwestowaliśmy m.in. w kompleks ścianowy produkcji Famuru, jak również w infrastrukturę na powierzchni, w budynki, kompletnie wyremontowany został również zakład przeróbki węgla.

W maju 2012 roku uruchomiliśmy wydobycie z pierwszej ściany. Od nabycia Silesii zainwestowaliśmy ok. 520 mln zł. Obecnie pracujemy nad kolejnym etapem.

Kiedy ma on zostać ukończony?

- W drugiej połowie 2013 roku. Zamierzamy przygotować do eksploatacji drugą ścianę, tak, by prowadzić jednocześnie eksploatację dwóch ścian. Zamierzamy nabyć drugi kompleks ścianowy.

Remontujemy skip, a poza tym chcemy zbudować duży podziemny zbiornik węgla o pojemności 5 tys. ton. Te inwestycje mają na celu zwiększenie produkcji.

Oczekujemy, że ta produkcja będzie się kształtować na poziomie 250 tys. ton miesięcznie.

Druga ściana miałaby ruszyć w sierpniu 2013 roku. Oczekujemy, że w październiku 2013 roku zaczniemy prowadzić ustabilizowane wydobycie.

Ile węgla Silesia wydobywa obecnie?

- Obecnie z jednej ściany wydobywamy ok. 6 tys. ton węgla na dobę. Sprzedajemy za pośrednictwem naszej firmy węgiel gruby, a także miały. Dysponujemy kompleksową ofertą.

Nie mamy problemów ze sprzedażą węgla. Wzbogacamy węgiel, by uzyskiwać korzystniejsze ceny.

O odbiorcach nie chciałbym mówić, gdyż stanowi to tajemnicę handlową. Głównie sprzedajemy węgiel na rynku polskim, ale mamy także klientów w Czechach.

Wydobywacie węgiel 7 dni w tygodniu?

- Tak, fedrunek trwa u nas 7 dni w tygodniu. Z tym, że na bieżąco trwa remont skipu, co wymaga przerw. Zazwyczaj w niedziele są przerwy. Natomiast system pracy kopalni mamy zaplanowany na 7 dni w tygodniu. Doszliśmy w tym zakresie do porozumienia ze związkami zawodowymi i załogą. To kwestia odpowiedniej organizacji pracy.

Ważne było wytłumaczenie pracownikom, dlaczego kopalnia ma pracować 7 dni w tygodniu.

Staraliśmy się pokazać naszej załodze, że to ma sens. Oczywiście wszystko jest zgodne z Kodeksem Pracy, pracownicy pracują 20 dni w miesiącu, natomiast kopalnia pracuje przez 7 dni w tygodniu.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Obszerny wywiad, w którym Jiří Paštika przedstawi obecną sytuację kopalni Silesia, plany na przyszłość oraz ocenę węglowego rynku, a także tekst dotyczący Silesii - zostaną opublikowane w listopadowym numerze Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP