Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest umowa przedwstępna KW oraz Węglokoksu ROW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-02-2015 14:02
Jest umowa przedwstępna KW oraz Węglokoksu ROW

Formalno-prawne przejęcie czterech rybnickich kopalń przez nowego właściciela nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym zgód administracyjnych i korporacyjnych.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Rybnicki Okręg Wydobywczy, spółki zależnej Węglokoks SA, podpisały 9 lutego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części przedsiębiorstwa Kompanii Węglowej.

Wśród nich znalazły się KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel, KWK Jankowice oraz KWK Chwałowice.
Na podstawie zawartej umowy, Kompania Węglowa otrzyma od spółki Węglokoks ROW zaliczkę.

Formalno-prawne przejęcie czterech rybnickich kopalń przez nowego właściciela nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym zgód administracyjnych i korporacyjnych.

Podpisanie umowy jest etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa.

W kolejnych etapach przewiduje się równoczesne przeniesienie pozostałych w Kompanii Węglowej kopalń, które przeznaczone są do nowej spółki celowej stworzonej przez Węglokoks. W proces zaangażowane będą banki oraz obejmujący udziały nowi inwestorzy .

- To ważny etap procesu naprawy Kompanii Węglowej. Dalsze wdrażanie działań naprawczych polegać będzie na poprawie efektywności kopalń oraz budowie nowego, silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na trudnym rynku węgla - zaznacza Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej.

- Dla spółki celowej Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy podpisanie umowy oznacza finalizację procesu realizacji celu zasadniczego jej utworzenia, a jednocześnie konsekwentną realizację jednego z głównych celów strategii rozwoju spółki matki Węglokoks SA na lata 2010-2015, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie w sektor wydobywczy. To kolejny ważny etap w kierunku wzmacniania całej Grupy Kapitałowej i jednocześnie niezwykle istotny krok w procesie restrukturyzacji całej branży węgla kamiennego w Polsce - ocenia Jerzy Polok, prezes zarządu Węglokoks ROW.

Za jedenaście miesięcy 2014 roku Kompania Węglowa wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty, a jej zobowiązania wynoszą 4,2 mld zł. Do tony wydobywanego węgla KW dopłacała średnio 42 zł, przy czym w listopadzie 2014 roku ta wielkość sięgała 66 zł.

W KW, jak również pozostałych producentów węgla, uderzył spadek cen węgla na rynku światowym związany z nadpodażą surowca. W poprzednich latach, przy wysokich cenach węgla, spółki górnicze mogły utrzymać rentowność. Przy wysokich cenach surowca były też w stanie regulować zobowiązania, których regulowanie jest już dla nich problemem w sytuacji niskich cen węgla i jego nadpodaży na rynku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP