Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest chęć całkowitej prywatyzacji górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-10-2012 11:12
Jest chęć całkowitej prywatyzacji górnictwa
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Według wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza warto rozmawiać o tym, by w przyszłości była możliwość sprzedaży większościowych udziałów spółek węglowych oraz ich prywatyzacja poprzez inwestorów strategicznych.


Plany zmiany strategii dla górnictwa

Obecnie obowiązuje rządowa strategia dla górnictwa do roku 2015. - Strategia jest obowiązująca, więc jeśli prywatyzujemy spółki węglowe, to poprzez giełdę i jeżeli sprzedajemy pakiet akcji, to nie więcej niż 50 proc. - mówi wiceminister skarbu Paweł Tamborski. - Chcemy, by w roku 2014 gotowe do prywatyzacji były Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy. Natomiast pierwszy na giełdę zapewne pójdzie Węglokoks, bo w 2013 roku. Sprzedaż inwestorom strategicznym przewidujemy wtedy, kiedy potrzebny jest transfer know-how. Jednak w przypadku branży węglowej te kompetencje branżowe są. Przyznam, że wolałbym mieć wolne ręce, jeżeli chodzi o wybór ścieżki prywatyzacyjnej. Myślę, że możemy liczyć na zainteresowanie inwestorów branżą surowcową. Obecnie obowiązuje strategia rządowa dla górnictwa, w myśl której może być prywatyzacja poprzez giełdę przy zachowaniu przez Skarb Państwa ponad 50 proc. akcji - podsumowuje wiceminister Tamborski.

Obecnie mnóstwo emocji wywołuje sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według Tamborskiego resort skarbu nie musi działać pod presją czasu w sprawie ewentualnej sprzedaży kolejnego pakietu akcji JSW.

Ministerstwo skarbu stosuje się do porozumienia zawartego ze stroną społeczną przed upublicznieniem JSW. Porozumienie zawarto w ramach wysoce nerwowych negocjacji w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Gwarantuje ono zachowanie przez Skarb Państwa co najmniej 50 proc. i jednej akcji JSW. Z kolei statut JSW stanowi, że aby zachować w niej pełne władztwo korporacyjne wystarczy utrzymanie pakietu 34 proc. akcji.

Paweł Tamborski wskazuje, że resort skarbu podjął działania zmierzające do tego, by można było w odpowiedniej chwili sprzedać kolejny pakiet, zachowując przy tym władztwo korporacyjne.

Wiceminister Tamborski wraz z wiceministrem gospodarki Tomaszem Tomczykiewiczem uważają, że warto podjąć dyskusję na ten temat. Oboje przyznają jednocześnie, iż obowiązuje strategia dla górnictwa i porozumienie zawarte w JSW, zgodnie z którymi państwo ma zachować powyżej 50 proc. akcji.

- Utrzymanie ponad 50-procentowego udziału Skarbu Państwa w spółkach węglowych jest konsekwencją obowiązującej strategii dla górnictwa, to coś, co nas na dzisiaj wiąże - mówi wiceminister Tamborski.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP