Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Markowski: w sprawie Silesii głos musi zabrać minister gospodarki!

Autor: wnp.pl (rozmawiał: Jerzy Dudała)
08-09-2009 04:55
Jerzy Markowski: w sprawie Silesii głos musi zabrać minister gospodarki!

Minister gospodarki musi określić, czy Polsce potrzebne będzie złoże Silesii - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Jak Pan sądzi, co dalej będzie z Silesią?
- Jeżeli chodzi o kopalnię Silesia, to jak wiadomo mamy dwójkę graczy. Kompanię Węglową, której Silesia przynosi straty oraz górników z Silesii, którzy za pośrednictwem swych reprezentantów związkowych walczą o utrzymanie Silesii i o utrzymanie swych miejsc pracy. Choć akurat wiedzą oni, że i tak znaleźliby pracę w górnictwie.

Gdybyśmy odcięli grubą kreską wszelkie decyzje oraz uwarunkowania, jakie przełożyły się na obecną sytuację Silesii, to należy zaznaczyć, że zarząd Kompanii Węglowej postępuje w sposób racjonalny.

Na początku bowiem przepędził groteskowego inwestora z Wielkiej Brytanii, a następnie wystawił kopalnię na sprzedaż, jednak nikt nie zareagował.

Obecnie natomiast zarząd Kompanii pilnuje, by postępować zgodnie z prawem, a także zgodnie z interesem spółki jako całości.
No cóż, brakuje środków na inwestycje, nie ma też szans na zaciągnięcie kredytu. Ponadto Kompania Węglowa ma na zwałach dużo niesprzedanego węgla.

Zarząd Kompanii wskazuje, że nie dostrzega interesu, by zwiększać swój potencjał wydobywczy w sposób najbardziej kosztowny, a więc przez inwestowanie w kopalnię Silesia.

A zatem, co Pańskim zdaniem należy zrobić?

- Tutaj głos powinien zabrać minister gospodarki, pozostający konstytucyjnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Minister gospodarki musi się zapoznać z Założeniami do polityki energetycznej państwa i określić, czy - w czasie, gdy wyczerpią się pozostałe udostępnione zasoby węgla energetycznego, czyli przez około 30-40 lat - potrzebne będzie Polsce złoże Silesii, w którym zalega ok. 500 mln ton węgla energetycznego.

Gdyby okazało się, że złoże Silesii nie będzie potrzebne - w co sam osobiście nie wierzę - należy wreszcie zamknąć tę kopalnię i przestać mamić jej załogę różnymi wizjami. Podobnie, jak zrobili to poprzednicy z kopalniami Morcinek, Siersza, Dębieńsko, czy Niwka-Modrzejów.
Problemem pozostają oczywiście pieniądze. Nie będzie ich z budżetu państwa.

Problemem może być znalezienie inwestora strategicznego, bo wystraszono wszystkich horrendalnie wysoką wyceną nakładów - w wysokości ponad 1,5 mld zł. Tymczasem w Silesię należy zainwestować minimum 200 mln zł.

Atutem mógłby być właściciel podmiotu. Należy uczciwie powiedzieć, że spółka pracownicza atutem nie jest. Spółka, której właścicielem jest Kompania Węglowa, także nie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP