Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Markowski: w górnictwie wielka improwizacja rządu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-01-2015 06:02
Jerzy Markowski: w górnictwie wielka improwizacja rządu

Doświadczenia innych państw unijnych dowodzą, że przykładowo Niemcy, Hiszpanie, czy Brytyjczycy potrafią przeforsować swoje racje na forum unijnym. Mimo iż górnictwo w ich krajach nie jest aż tak strategicznym przemysłem, jak w przypadku Polski - mówi Jerzy Markowski.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Już sobie wyobrażam, że jeśli na jakieś zapisy nie zgodzi się UE, to właśnie na nią rząd przerzuci odpowiedzialność za stan polskiego górnictwa - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

A jeżeli okaże się, że kopalnie Kompanii Węglowej zostaną jednak zlikwidowane? Decyzja Rady UE nr 787 z 2010 roku wskazuje, że można wesprzeć pomocą publiczną tylko te kopalnie, które zostaną przeznaczone do likwidacji.
- Irytuje to, że w tym całym sporze z ostatnich tygodni wokół górnictwa, a zwłaszcza wokół Kompanii Węglowej, rząd sprawia wrażenie ciągle zaskoczonego rzeczywistością.

Tak, jakby nie miał żadnej zdolności do monitorowania, kreowania, kontrolowania.

A przecież były chociażby profesjonalne raporty Agencji Rozwoju Przemysłu, czy raporty firm zagranicznych, działała Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej.

A tu wrażenie pełnego zaskoczenia jest powszechnie panujące!
Nie da się jednak ukryć olbrzymiego poziomu improwizacji w proponowanych rozwiązaniach dla Kompanii Węglowej.

Przecież Departament Prawny Ministerstwa Gospodarki, jak również biura prawne Sejmu oraz Senatu doskonale znają prawo unijne.

A zatem?

- A zatem, proponując jakiekolwiek zapisy w ustawach czy programach - należało zastosować tylko to, co jest pewne z punktu widzenia prawnego.

A jeżeli coś jest niepewne, to wcześniej to wynegocjować - przed przeniesieniem tego do polskiej legislacji.

Już sobie wyobrażam, że jeśli na jakieś zapisy nie zgodzi się UE, to właśnie na nią zostanie przerzucona przez rząd odpowiedzialność za stan polskiego górnictwa. Byłoby to wielce niefortunne rozwiązanie.

Nie da się go jednak wykluczyć.

- Powtórzę: byłoby to bardzo niefortunne, bowiem taka sytuacja była do uniknięcia, a ponadto - to właśnie Polska posiada od strony formalnej personalnie korzystną sytuację, żeby przeforsować własne propozycje.

Które z państw unijnych ma bowiem jeszcze taką reprezentację: przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Doświadczenia innych państw unijnych dowodzą, że przykładowo Niemcy, Hiszpanie, czy Brytyjczycy potrafią przeforsować swoje racje na forum unijnym. Mimo iż górnictwo w ich krajach nie jest aż tak strategicznym przemysłem, jak w przypadku Polski.

Pewnie właśnie dlatego są w stanie przeforsować swoje racje na unijnym forum...

- Dramatyzm sytuacji w kopalniach Kompanii Węglowej nie daje żadnej szansy na to, że uda się odwlec ten problem do czasu po wyborach parlamentarnych.

Zresztą górnicy doskonale pamiętają motywację dla radykalnych zapisów programu, gdzie jednoznacznie pisano, że ich niepodjęcie skutkować będzie zapaścią już od końca stycznia.

Mogę tylko osobiście współczuć pełnomocnikowi rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciechowi Kowalczykowi. I nie wychodzę przy tym z podziwu dla bierności wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (24)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP