Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Markowski: to mamy ten węgiel wydobywać, czy też nie?!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-10-2015 06:19
Jerzy Markowski: to mamy ten węgiel wydobywać, czy też nie?!
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Sczerpujemy więcej niż udostępniamy, co ma efekt w statystycznych kosztach, ale destabilizuje wielkość wydobycia w najbliższej przyszłości - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Górnicy w kopalniach wskazują na problem dotyczący między innymi robót przygotowawczych. Ich ograniczenie nie pozostanie bez wpływu na wydobycie w przyszłości...
- Wśród dokonań ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego dominującą pozycję ma informacja o obniżeniu kosztów wydobycia.

To jest statystyczny fakt w każdej spółce. Ale wypada powiedzieć, co składa się na ten koszt wydobycia.

A zatem?

- Kwestią nie do końca uregulowaną w polskim górnictwie i to właściwie od zawsze, jest sprawa zaliczenia kosztów robót udostępniających - czyli przekopów i chodników udostępniających nowe partie złoża - do nakładów inwestycyjnych lub kosztów wydobycia węgla. W znakomitej większości koszty tych robót zalicza się do kosztów wydobycia węgla.

Konsekwencje są łatwe do przewidzenia...

- To powoduje, że ograniczając te roboty, natychmiast mamy efekt statystyczny, o którym dumnie mówi minister Czerwiński.

Ale tak naprawdę znaczne ograniczenie robót przygotowawczych jest równoznaczne przede wszystkim ze zmniejszeniem ilości udostępnionego złoża, które w każdej kopalni musi być udostępniane co najmniej w proporcji jeden do jednego w stosunku do złoża sczerpywanego.

Ta ostatnia praktyka powoduje, że sczerpujemy więcej niż udostępniamy. Oczywiście ma to efekt w statystycznych kosztach, ale destabilizuje wielkość wydobycia w kopalni w najbliższej przyszłości.

I to jest problem wyłącznie techniczno-ekonomiczny. Ale wiąże się z tym także problem z zakresu bezpieczeństwa pracy oraz prognozowania efektywności wydobycia węgla w ścianie.

Co Pan ma konkretnie na myśli?

- Mam tu na myśli fakt, iż zmniejszenie robót przygotowawczych spowoduje, że zgubimy w niedalekiej przyszłości bezsporny efekt polskiego górnictwa z ostatnich 40 lat, jakim było prowadzenie eksploatacji ścian systemem od granic. Czyli w partii złoża uprzednio zbadanej chodnikami.

Alternatywą jest system do granic, gdzie złoże de facto bada się ścianą.

To jednak bardzo kosztowne i ryzykowne.

- Zgadza się. Zwłaszcza ze względu na olbrzymi majątek w postaci urządzeń zainstalowanych w ścianie, jak i niebezpieczne - ze względu na powstały w takim systemie eksploatacji sposób przewietrzania. Prowokujący powstawanie pożarów w strefie zawałowej.

Na to się obecnie nie patrzy?

- Ja wiem, że ekonomiści, prawnicy czy statystycy tego nie rozumieją. Ale górnicy to rozumieją. Dlatego nie mogą uznać bezkrytycznie akurat tego parametru, jako kroku w dobrym kierunku.

Byłoby natomiast bardzo zadowalające, gdyby w miejsce zaniechanych robót udostępniających pojawiły się zwiększone ilości geologicznych prac badających otworami złoże.

Ale ich także brakuje.

- Niestety tak, tego też nie ma. Wobec tego wraca stale dylemat: mamy wydobywać, czy nie mamy wydobywać?! Mam nadzieję, że nowa władza to rozstrzygnie.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP