PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Dudała Górnikom w Barbórkę: należytego traktowania!

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
04-12-2015 06:25
Jerzy Dudała Górnikom w Barbórkę: należytego traktowania!
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Życzę Wam, Drodzy Górnicy, żeby górnictwo zaczęło być poważnie traktowane, jako branża oddziałująca na całą polską gospodarkę i mająca wpływ na jej konkurencyjność oraz zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W Barbórkę życzę Wam, Drodzy Górnicy, byście odczuli, że Wasza branża zaczyna wreszcie być traktowana w odpowiedni sposób.
Życzę Wam, by w drodze dialogu - bez pomijania którejkolwiek ze stron - wykuwano rozwiązania dla sektora węglowego,  uwzględniające kwestie ekonomiczne, ale również społeczne.

Trzeba w górnictwie podjąć doraźne działania w zakresie utrzymania płynności, a następnie zabrać się za realizację przedsięwzięć o charakterze długofalowym.

Trzeba to robić z rozmysłem i wszystko precyzyjnie zaplanować, bowiem rację ma socjolog, prof. Marek Szczepański, kiedy podkreśla, że spółki węglowe to nasze wspólne dobro. Tak właśnie jest! A zatem wymagają one mozolnych zabiegów zmierzających do wyprowadzenia je na prostą.

Szef nowego resortu energii Krzysztof Tchórzewski jest odpowiednią osobą na właściwym miejscu, osobą gwarantującą dialog oraz wysłuchanie argumentów płynących z różnych stron. To bardzo ważne, zważywszy na ostatnie lata i działania pozorowane w sektorze. Właśnie od dialogu trzeba zacząć. Nie można ludzi zaskakiwać rozwiązaniami napisanymi naprędce, na kolanie i nie konsultowanymi, jak chcieli to zrobić przedstawiciele poprzedniego rządu koalicji PO-PSL. Amatorszczyzny i improwizacji górnictwo nie potrzebuje.

Dekoniunktura na rynku węgla oraz brak decyzji i działań wobec branży w trakcie rządów PO-PSL doprowadziły górnictwo na skraj przepaści. Zadłużenie sektora na około 15 mld zł robi ponure wrażenie. A zatem wydaje się, że może być tylko lepiej, bo w trakcie rządów PO-PSL górnictwo pozostawiono samemu sobie i branża dobiła do dna. A wręcz wydawało się, że słychać już pukanie od spodu.

Co niektórzy ciągle powtarzają, że jedynym wyjściem byłaby likwidacja kopalń, które od lat generują straty. Im zadedykować należy słowa Dariusza Dudka, przewodniczącego Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.

Powiedział mi on: "my jesteśmy przykładem kopalni, która kiedyś była jednoznacznie skazywana na zamknięcie. Pojęcie nierentowności w górnictwie jest płynne. Jak ktoś będzie chciał zdołować jakąś kopalnię, wykazać jej nierentowność, by rozłożyć ją na łopatki, to bez problemów to zrobi. Najlepszą formą jest tzw. prywatyzacja pracownicza. Warto dać kopalniom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej szansę i spróbować je uzdrawiać poprzez prywatyzację pracowniczą. Przecież ludzie z danej kopalni najlepiej ją znają i wiedzą, co należałoby w niej zrobić, by wyjść na prostą. A zatem niech szukają inwestorów, niech walczą o byt takiej kopalni. Pochopna likwidacja kopalń, jedynie ze względu na wskaźniki, nie jest dobrym rozwiązaniem" - podkreślił Dariusz Dudek.

KOMENTARZE (24)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP