Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jarosław Zagórowski: wspólnie musimy przetrwać kryzys

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
31-10-2008 14:09
Jarosław Zagórowski: wspólnie musimy przetrwać kryzys

Dekoniunktura w sektorze stalowym wprost uderzy w Jastrzębską Spółkę Węglową - mówi dla portalu wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przedstawiał Pan w trakcie ostatnich obrad Zespołu Trójstronnego do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników sytuację na rynku koksu i stali. I wskazywał Pan, że Jastrzębska Spółka Węglowa może mieć problemy.
- Przedstawiłem sytuację panującą na rynku węgla koksowego, koksu i na rynku wyrobów stalowych na świecie. Byłem ostatnio w delegacji w Stanach Zjednoczonych, a wiceprezes Grzegorz Czornik był w Chinach z delegacją rządową. Mamy więc obraz tego, co się dzieje na świecie.
Niestety sytuacja na światowym rynku jest dramatyczna, obserwujemy zapaść w sektorze stalowym. Poszczególne przedsiębiorstwa hutnicze, w tym przede wszystkim ArcelorMittal, podejmują decyzje o wyłączaniu wielkich pieców.
Potężny kryzys mamy na Ukrainie. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że o ile spółki węglowe wydobywające węgiel energetyczny mogą sobie radzić całkiem nieźle, to Jastrzębska Spółka Węglowa może się znaleźć w diametralnie odmiennej sytuacji.
Cały czas jest bowiem zapotrzebowanie na węgiel energetyczny i ceny tego węgla mogą być stosunkowo dobre. Natomiast, jak wiadomo, głównym produktem Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest węgiel koksowy stanowiący ok. 75 proc. produkcji. Dekoniunktura w sektorze stalowym wprost uderzy w Jastrzębską Spółkę Węglową.

Już uderzyła?

- Odbyliśmy pierwsze spotkania z naszymi największymi odbiorcami, wymieniliśmy się poglądami na temat sytuacji na rynku światowym. I zgodnie stwierdziliśmy, że ta sytuacja jest zła - już uderzyła w nich i niebawem pewnie uderzy w Jastrzębską Spółkę Węglową. Zapewne objawi się to brakiem odbioru odpowiednich ilości węgla koksowego oraz możliwą obniżką jego ceny.

Czy należy się spodziewać znacznej obniżki cen węgla koksowego?

- Nie wiemy, jaka ta obniżka będzie. Natomiast musimy się z nią liczyć i odpowiednio na nią przygotować. Mamy podpisane kontrakty do końca tego roku. Natomiast już pojawiają się ze strony naszych kontrahentów wnioski o korektę cenową na ten rok. Liczymy się z tym, że na pewno nastąpi ona w 2009 roku.
Znamienne jest to, że decyzje o wyłączeniu wielkich pieców pojawiły się nagle, właściwie z dnia na dzień. Nagle pojawiła się potężna nadwyżka koksu na rynku. W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej całe kuriozum polega na tym, że przezwyciężyliśmy problemy z wydobyciem, ustabilizowaliśmy produkcję na przyzwoitym poziomie ok. 60 tys. ton węgla na dobę. Udało nam się uporać z problemami z wydobyciem, to teraz dosięgnie nas kryzys światowy.

KOMENTARZE (23)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP