Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jarosław Zagórowski, prezes JSW: nasze inwestycje mogą być zagrożone!

Autor: wnp.pl (rozmawiał: Jerzy Dudała)
27-03-2009 10:30
Jarosław Zagórowski, prezes JSW: nasze inwestycje mogą być zagrożone!

Gdyby ceny spadały i kontrahenci ograniczaliby odbiór węgla, to nasze procesy inwestycyjne stałyby się zagrożone - mówi dla portalu wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej ceny węgla koksowego spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 40 do nawet 50 proc. Nie obawia się Pan dalszych obniżek i tego, że odbiją się one negatywnie na planowanych inwestycjach?
- Będzie źle, jeśli dojdzie do dalszych obniżek cen oraz do braku odbioru węgla, którego mamy już na zwałach ponad 1 milion ton, z czego dwie trzecie przypada na węgiel koksowy.

Gdyby ceny nadal spadały i nasi kontrahenci ograniczaliby odbiór węgla, to nasze procesy inwestycyjne stałyby się zagrożone. W tym nawet i te największe, strategiczne dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przecież JSW nie jest workiem bez dna, gdzie pieniędzy jest pod dostatkiem.

Dla naszej spółki zgubna byłaby sytuacja, w której obniżkom cen węgla towarzyszyłyby podwyżki płac.

Liderzy związkowi powinni sobie zdawać sprawę z tego, że gdyby teraz były podwyżki, to oznaczałoby to brak miejsc pracy w przyszłości.

Nie ma możliwości dania podwyżek w 2009 roku. Myślę, że pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdają sobie z tego sprawę.

Górnictwo jest sektorem, w którym inwestycje przynoszą efekty po latach. Przerwanie procesów inwestycyjnych miałoby opłakane skutki w przyszłości. W górnictwie ok. 50 proc. kosztów przypada na płace. Trzeba o tym pamiętać w trudnym czasie kryzysu.

Co z grupą węglowo-koksową? W obecnym czasie dołączenie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze nie będzie raczej oznaczać dla spółki dodatkowego atutu?

- Uważam, że dokończenie procesu tworzenia grupy węglowo-koksowej na bazie JSW jest zasadne ze względu na porządkowanie gospodarki państwa, jak i tworzenie dużego podmiotu, którego produktem docelowo będzie koks.

Natomiast uważam, że trzeba zweryfikować procesy inwestycyjne w polskim koksownictwie. Należałoby się przyjrzeć, które inwestycje są zasadne, a które nie.

Trzeba weryfikować inwestycje w koksowniach mając na uwadze możliwości odbiorców. Przecież gospodarka światowa szybko nie wróci do poziomu sprzed kryzysu. A zatem ta weryfikacja jest zasadna.

Co z inwestycjami w Koksowni Przyjaźń, która należy do JSW?

- Od początku 2009 roku wszystkie inwestycje realizowane w Koksowni Przyjaźń zostały zamrożone.

Koksownia Przyjaźń od lat produkuje głównie na potrzeby eksportu. Eksport się załamał, więc konsekwencją od początku tego roku było zamrożenie procesów inwestycyjnych. Musiałyby się pojawić symptomy ożywienia, by powrócić do kwestii tych inwestycji.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP