Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jarosław Zagórowski: dużym problemem górnictwa jest brak elastyczności

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
21-08-2016 08:52
Jarosław Zagórowski: dużym problemem górnictwa jest brak elastyczności

Powinny iść w kierunku podnoszenia jakości wydobywanego węgla, by móc skuteczniej konkurować z węglem np. rosyjskim - mówi Jarosław Zagórowski, były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, obecnie prezes Huty Bankowej

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Brak elastyczności w dostosowaniu się do zmieniającej się sytuacji to jeden z większych problemów górnictwa. Pozostaje pytanie, czy część kopalń nie powinna być już stopniowo wygaszana w latach poprzednich, ale tych trudnych decyzji nie podejmowano dla zachowania świętego spokoju społecznego? – mówi Jarosław Zagórowski, były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, obecnie prezes Huty Bankowej.

Jakich decyzji z perspektywy czasu by Pan nie podjął?

– Byłbym bardziej twardy w rozmowach związanych ze wzrostem wynagrodzeń. Podczas mojej kadencji co roku mieliśmy regularne konflikty płacowe ze związkami zawodowymi. Jeden z większych, dotyczył podniesienia płac o 7 proc. Zarząd zgodził się na wysokość, ale chciał żeby nastąpił on w części zmiennej wynagrodzenia, a związkowcy chcieli wzrostu części stałej. Zdawaliśmy sobie sprawę, że spółka działa na rynku zmiennym i tak duże windowanie kosztów stałych, a tak są traktowane wynagrodzenia w górnictwie, bez powiązania ze wzrostem wydajności może w długim okresie nie być dobre dla firmy. W tej kwestii powinniśmy być twardsi.

Jedni mówią o nadprodukcji, a inni zapewniają, że nie ma czegoś takiego jak nierentowna kopalnia. Jakie jest pańskie zdanie na temat zamykania kopalń?

– Konieczność wygaszania kopalń, w których kończy się węgiel jest oczywista. Jeżeli jesteśmy w stanie proces wygaszania zakładów przewidzieć, to lepiej ułożyć go w czasie tak, aby niósł jak najmniej negatywnych skutków dla załogi, którą można alokować w inne miejsce.

W dzisiejszych działaniach dotyczących węgla energetycznego brakuje mi polityki jakościowej. Mówimy o zatrzymaniu importu do Polski, ale na to chyba nie ma obecnie narzędzi prawnych. Mamy natomiast narzędzie w postaci jakości i moim zdaniem kopalnie powinny iść w kierunku podnoszenia jakości wydobywanego węgla, by móc skuteczniej konkurować z węglem rosyjskim.

Rola węgla w systemie energetycznym pewnie będzie słabła i to ma odbicie w polityce Unii Europejskiej, a obecnie w zasadzie już całego świata, bo świadomość ekologiczna jest coraz mocniejsza wszędzie, także w Chinach.

Węgiel na pewno przez wiele lat będzie odgrywał w polskiej energetyce wiodącą rolę, ale będzie ona słabła, podobnie jak udział węgla w miksie energetycznym. Trzeba tak prowadzić działania, żeby ten sektor ograniczać w sposób płynny, przewidywalny i kontrolowalny, kierując się dobrem pracownika.

Wstrzymywanie nieuniknionych decyzji spowoduje tylko, że dojdziemy do ściany, a wówczas restrukturyzacja i jej skutki dla pracowników będą gwałtowne i bolesne. Śląsk jest miejscem gdzie przemysł się rozwija i potrzebuje wykwalifikowanych, zdyscyplinowanych pracowników, jakich może mu dać górnictwo. 

KOMENTARZE (31)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 917 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP