Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: zarząd Kompanii przedstawił racjonalny plan na przyszłość

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-09-2010 13:50
Janusz Steinhoff: zarząd Kompanii przedstawił racjonalny plan na przyszłość

Strajk nie powinien wchodzić w grę, on może pogrążyć Kompanię - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jak ocenia Pan sytuację górnictwa?
- Obecnie górnictwo nie generuje strat na sprzedaży węgla. Są potrzebne środki na realizację inwestycji w sektorze węglowym. Liczba miejsc pracy w kopalniach w latach przyszłych będzie bowiem uzależniona od inwestycji, które zostaną wykonane. Bez tych inwestycji wydobycie węgla szybko będzie się kurczyć.

W Kompanii Węglowej gorąco, jest coraz większy konflikt między związkami a zarządem spółki. Co Pan o tym sądzi?

- Jeżeli chodzi o Kompanię Węglową, to jej zarząd przedstawił zupełnie racjonalny plan na przyszłość - zakładający między innymi likwidację trwale nierentownych kopalń. Po to, by pieniądze zaoszczędzone w ten sposób zainwestować w kopalnie, które będą w stanie osiągać dodatnie wyniki.

Kompania zakłada spadek wydobycia węgla i spadek zatrudnienia. Ale przecież Kompania nie zamierza zwalniać górników. Po prostu będą odejścia naturalne, na emerytury, natomiast nie będzie przyjęć. Trudno, by utrzymywać obecny stan zatrudnienia przy spadającym wydobyciu.

Ten program Kompanii jest realistyczny. I przykładowo kwestionowanie przeniesienia kopalni Bolesław Śmiały do Tauronu jest dla mnie niezrozumiałe. Takie połączenie z energetyką jest jak najbardziej uzasadnione.

Ponadto zarzewiem konfliktu na linii związki zawodowe-zarząd Kompanii Węglowej jest kopalnia Halemba. Nie można jednak tolerować sytuacji, w której Kompania dokłada do tej kopalni. To wpływa źle na całą spółkę. W ubiegłym roku Halemba-Wirek przyniosła ponad 320 mln zł strat. I jeżeli ta kopalnia nie ma szans na poprawienie wyniku, to należy ją zlikwidować.

Dziś, w czwartek drugiego września, odbywa się referendum strajkowe w Kompanii Węglowej. Zapewne górnicy opowiedzą się za strajkiem. Co wtedy?

- Uważam, że powinno dojść do kolejnej tury rozmów.

Czy rząd powinien się włączyć w te rozmowy?

- Nie wykluczałbym tego. Rząd powinien apelować do braci górniczej i wskazać, że strajk oznaczałby podcinanie gałęzi, na której się siedzi.

Kompania Węglowa powinna dokończyć restrukturyzację i także powinna być prywatyzowana. Strajk nie powinien wchodzić w grę, on może bowiem pogrążyć tę firmę. Trzeba pamiętać o tym, co stało się ze stoczniami.

Potrzebna jest prywatyzacja spółek węglowych, potrzebne jest ściągnięcie środków z giełdy na realizację inwestycji. Dobrym kierunkiem jest też wiązanie się z energetyką.

Trzeba też jak najszybciej powołać grupę węglowo-koksową na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niezrozumiałe pozostaje dla mnie wyłączenie z tego projektu Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. To negatywnie wpłynie w przyszłości na ten zakład.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Zobacz także:
Referendum strajkowe w Kompanii Węglowej

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP