Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: warto rozważyć możliwość fuzji KHW z JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-04-2015 09:29 |  aktualizacja: 10-04-2015 10:58
Janusz Steinhoff: warto rozważyć możliwość fuzji KHW z JSW

Przed polskim górnictwem duże problemy. Nic nie wskazuje na to, żeby ceny węgla miały wzrosnąć - prognozuje Janusz Steinhoff.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Polskie górnictwo będzie się zmagać z coraz to większymi problemami, zważywszy choćby na to, że nie zanosi się na wzrost cen węgla na rynku. Dlatego, według Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, w polskim górnictwie trzeba myśleć o przekształceniach strukturalnych.

Wysokie ceny surowca w czasie koniunktury powodowały, że polskie spółki węglowe były przed paroma laty na plusie. Gdyby te ceny były niskie, to mielibyśmy już wtedy straty rodzimych producentów węgla.
Według Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, w polskim górnictwie trzeba również myśleć o przekształceniach strukturalnych.

- Sądzę, że dobrze byłoby przykładowo rozważyć możliwość fuzji Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff. - Warto byłoby tę kwestię rozważyć i przeprowadzić stosowne analizy. Przed polskim górnictwem duże problemy. Nic nie wskazuje na to, żeby ceny węgla miały wzrosnąć. A zatem trzeba będzie podejmować wiele działań, w tym również tych o charakterze strukturalnym - zaznacza Janusz Steinhoff.

W polskich producentów węgla mocno uderzył między innymi spadek cen surowca związany ze spowolnieniem w gospodarce i nadpodażą węgla na rynku.

Przykładowo przez cały ubiegły rok Grupa Kapitałowa JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, jakim jest węgiel koksowy.

W całym 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej.

Przychody Grupy Kapitałowej JSW zamknęły się w 2014 roku kwotą 6 814,9 mln zł, natomiast zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 519,7 mln zł. Utrzymywanie się przez cały miniony rok niskich cen węgla koksowego przełożyło się bezpośrednio na wynik netto. Spółka odnotowała stratę wynoszącą 665,9 mln zł.

W ubiegłym roku rodzime kopalnie zdołały wydobyć 72,5 mln ton węgla (60,2 mln ton przypadło na węgiel energetyczny, natomiast 12,3 mln ton na węgiel koksowy).

W roku 2013 wydobycie było wyższe i wyniosło 76,5 mln ton.

W 2014 roku sprzedaż węgla wyniosła 70,3 mln ton. Najwięcej węgla zdołaliśmy wyeksportować do Czech, bo 2,4 mln ton, z kolei na rynek niemiecki sprzedaliśmy tylko 2,2 mln ton, a wcześniej to tam najwięcej węgla eksportowaliśmy.

Niestety Polska pozostaje importerem węgla netto. W 2014 roku ogółem ulokowaliśmy na rynkach zagranicznych 8,3 mln ton węgla, przy imporcie tego surowca na poziomie 10,3 mln ton. Najwięcej, bo 6,5 mln ton trafiło na nasz rynek węgla z Rosji.

W roku 2014 spółki węglowe przeznaczyły na inwestycje przeszło 3 mld zł. To ponad 400 mln zł mniej niż w roku 2013. W branży wskazują, że trudno w takiej sytuacji myśleć o podnoszeniu wydajności i dalszym rozwoju.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (48)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP